GENÇLERİ BEKLEYEN BESLENME TEHLİKELERİ

GENÇLERİ BEKLEYEN BESLENME TEHLİKELERİ

Yeme bozuklukları giderek yaygınlaşıyor. Aşırı zayıf ünlülere özenen genç kızlar kimi zaman ölümle sonuçlanan sağlıksız beslenme yöntemlerine yöneliyor.

Araştırmalar ergenlik çağındaki sağlıklı erkeklerin üçte birinin, kızların yarısının kendilerini şişman bulduklarını gösteriyor. Bu nedenle ergenler kilo vermek, hatta kilo almamak için büyük gayret gösterir. Diyet yapma konusunda katı ve seçici davranırlar; daha hızlı kilo vermek için çok kısıtlı enerji içeren, sağlıkla bağdaşmayan diyetlerle başarıya ulaştıkları için çoğu tehlikeli sonuçlarla karşılaşırlar. Tehlikeli sonuçların en belirgini yeme davranış bozukluğu ile seyreder. Anoreksia nervoza (açlık hastalığı), binge feeding (çılgınca yemek yeme) veya bulumia nervoza denilen psikolojik yeme davranış bozukluğu en sık görülenleridir.
Anoreksialar: Besin alımına, kiloya ve zayıflığa aşırı takıntılı bu kişiler, çok kilo vermiş olsalar dahi yemeği ve aç olduklarını reddederler. Kişi kilo kaybettiğini hissettirmemek için yemekleri saklar; dışarı atar; kalın giysiler giyer.
Bulumialar: Kişi aşırı miktarda besin tüketir ve ardından çıkararak kendini mutlu ettiğini zanneder. Bulumianın sonuçları çok önemlidir. Sıvı kaybı, organ hasarı, kusmaya bağlı iç kanama, diş çürükleri hatta ölüme neden olabilir.

RİSK GRUBU
Kadınların yüzde 95'i bu hastalıklara daha yatkındır. Her 250 genç kızdan birinde aneroksiya belirtileri görülmektedir. Nadir olarak 8-10 yaş grubu erkek çocuklarda da görülür.
Anoreksia nervozalı kişiler:
1. Yemeği reddeder, aç olduklarını kabul etmezler.
2. Güvensiz, huysuz, depresif ve hiperaktif olurlar.
3. Besinlerin enerji değerleri, şişmanlıkla ilgili konuları ezbere bilirler.
4. Zayıflarlar ancak kendilerini hep şişman görürler. Kabızlık baş düşmanlarıdır. Adet döneminden kesilirler. Kollarda ve yüzde ince tüyler oluşur.

Bulumia nervozalı kişiler:
1.
Yemekten sonra banyo ya da tuvalete giderek ortadan kaybolurlar.
2. Bazen çok kilolu bazen de zayıf olurlar. Kiloları çok sık değişir.
3. Kulak altında bulunan paratroid bezleri şişkin olur. Eğer bu tip beslenme bozukluğunu hissediyorsanız hiç beklemeyin. Tıbbi, psikolojik ve beslenme konsültasyonu içeren kombine tedavi için ailece sağlık kuruluşuna başvurun. Yeme bozukluklarının belirtileri ve davranış şekli kolayca geçmez. Ancak doğru ekip ve iyi bir yardımla iyileşme şansı yakalanabilir. Vücut imajı konusunda aşırı şüpheli ergenlerin uzmana gidip kilolarının sağlıklı hedefler arasında olup olmadığını öğrenmesi gerekiyor. Ergenlerin kilo kaybı için oluşturulan beslenme planında yeterli enerji, protein, karbonhidrat, yağ, lif, vitamin ve mineral de mutlaka almalıdır.

Selahattin Dönmez

KAYNAK: //www.sabah.com.tr


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.