GENETİK DE OLABİLİR

DR. BAŞAR BİLGİÇ

Yaşı artık geçiyorum,  geçmişinde son on yıl içinde ciddi depresyon, kafa travması geçirenler, yoğun bakımda yatanlar, genetik risk faktörleri taşıyanlar risk altında.

Eğer ailenizde bu hastalıktan ölen biri varsa yaşlanmayla birlikte bu hastalığa yakalanma riskiniz çok az artıyor ama ailenizde 60 yaşından önce bu hastalığa yakalanan varsa, o zaman  durum biraz karışık. 60 yaşından önce başlayan bir Alzheimer hastalığı varsa ırsi olma ihtimali olabilir. Buna karşın, eğitim düzeyiniz ne kadar yüksekse bu hastalıktan da o kadar korunuyorsunuz. Entellektüel düzeyiniz ne kadar yüksekse, hastalığın tanısı zor oluyor dense de, eğitim düzeyi yüksekliği sizi koruyor, riskiniz düşüyor. Kadınlarda menopozdan sonra alınan hormon tedavisinin de hastalıktan koruduğu düşünülüyor. Makul bir  alkol tüketimi, özellikle kırmızı şarap olumlu etkide bulunuyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:14 Ocak 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.