GENETİK MUTASYONA YOL AÇIYOR

A.A

Prof. Dr. Murat Tuncer , sigara yüzünden Türkiye'de her yıl on binlerce kişinin öldüğünü, çok sayıda kişinin hastalandığını ya da sakat kaldığını söyledi.

Sigara nedeniyle, “Türkiye'de her gün 300 kişilik bir Boeing 737 uçağı düşüyormuş gibi” insanın hayatını kaybettiğini ifade eden Tuncer, “Her gün adeta bir uçak düşüyor ve bir tek kişi bile kurtulmuyor. Ne kadar kötü bir durum” dedi.

“Ölen kişilerin yaşamı neye karşılık geliyorsa sigaranın ortaya çıkardığı maliyet de o kadar” diyen Prof. Dr. Tuncer, şöyle konuştu:

“Sigaraya bağlı ölümleri ve hastalıkları azaltmaya ve durdurmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar sigara tüketimine ilişkin çıkarılan yasaların sonuçlarını tam anlamıyla 2020 yılından sonra almaya başlayacağız. Kısa dönemde astım krizleri ve kalp hastalıklarını azaltabilecek ancak asıl sonuçları 2020'den sonra göreceğiz. Özellikle kanserle ilgili yansımalar için biraz zamana ihtiyaç var.”

Tuncer, Türkiye'deki sağlık sorunlarının başında sigaranın yol açtığı rahatsızların geldiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Türkiye'de kanser, sigara demektir. Sadece içenler değil hayatında ağzına sürmeyenler bile sigaraya bağlı ölüyor. Dünyada her yıl 1 milyon kişi pasif içicilikten ölüyor. Türkiye'de de yaklaşık bin kişi, hiç içmediği halde sigaradan hayatını kaybediyor. Her 15 sigara bir hücrede genetik mutasyona yol açıyor. Kaç mutasyona hassassanız önemli. Belki bir mutasyona hassassanız 15 sigaradan sonra kanser olursunuz. 10 bin mutasyona hassassanız buna göre hastalığa yakalanıyorsunuz. Yani her içilen sigaranın kansere doğrudan etkisi var.

GDO'dan nasıl korkuyoruz değil mi? Sigara GDO'lu insan yapıyor. Düşünün sigara yüzünden GDO'lu insanlar ortaya çıkıyor. Çünkü sigara, yapıyı bozuyor.”


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.