Genler, sigara bağımlılığı üzerinde de etkili

Genler, sigara bağımlılığı üzerinde de etkiliBir gencin, yetişkinlik döneminde sigara bağımlısı olması genlere bağlı. Çünkü belli başlı bir gen varyantına sahip kişilerin nikotine bağımlı olma riski daha yüksek. Bununla birlikte genlerin etkisi kişinin on yedi yaşından önce düzenli olarak sigara içmesiyle ortaya çıkmakta.

Konuyla ilgili araştırma yazısı PloS Genetics dergisinde yayımlandı. Sigara içmeye erken yaşta başlayanların yetişkinlik döneminde, geç başlayanlara göre daha fazla bağımlı oldukları daha önceki araştırmalardan zaten biliniyordu. Ayrıca bu kişilerin sigara bağımlılığından kurtulmaları daha zor.

Salt Lake City Tıp Üniversitesi’nden Robert Weiss ve ekibi, halen sigara içmekte olan ve uzun süre içip bırakan 2877 kişinin sigara içme alışkanlığını inceledi. Standart bir testin yardımıyla nikotin bağımlılığının şiddetini kontrol eden araştırmacılar, bunun ardından DNA örneği alarak nikotin reseptörü geninin (nAChR) içindeki varyantları belirledi.

Sonuca göre on yedi yaşından önce sigara içmeye başlayan ve genin belli başlı bir varyantına sahip kişilerin yetişkinlik dönemlerinde bağımlı olma riski 1,6 –5 misli daha yüksek. Aynı gen varyantına sahip olmalarına rağmen, sigara içmeye daha geç başlayan kişilerin bağımlılık riski bu kadar yüksek değil.

KAYNAK: //garildi.cumhuriyet.com.tr/sayfa.cgi?w+30+/cubilim/0808/01/w/b0410.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:30 Ağustos 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.