GERÇEK YAŞINIZ HANGİSİ

Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU

Çünkü bir değil, iki değil, tam üç ayrı yaşınız var.

Nüfus cüzdanınızda yazan doğum tarihinizin belirlediği yaş, kronolojik yaş. Bu yaşı her yıl doğum gününüzde kutluyorsunuz ama kronolojik yaşın bedensel ve ruhsal etkileri herkeste aynı değil. Bazılarının bedensel ve ruhsal yaşları, biyolojik yaştan farklı olabiliyor. Ruhsal yaş, psikolojik yaş olarak da adlandırılıyor. Kendini hâlâ 30'lu, 40'lı yaşların zindeliğinde hisseden, iyimser, keyifli ve mutlu insanların ruhsal yaşları, kronolojik yaşlarından daha genç oluyor. Gerçek yaşınıza gelince... Hangi yaşta olduğunuza ne nüfus cüzdanınız, ne de ruhsal durumunuz karar veriyor. Her şeyi biyolojik gücünüz belirliyor. Biyolojik gücün belirlediği bu gerçek yaşa biyolojik yaş deniyor.

YAŞLANMA

Biyolojik yaş nasıl ölçülüyor?

Biyolojik yaşı bazı işaretlere bakarak tahmin etmek mümkün. Biyolojik işaretlerin en kolay ölçüleni bel ölçüsü. Siz yaşlandıkça bel ölçünüz de büyüyor. Yakın görme yeteneğinin azalması, kas kitlesinin azalıp yağ oranının artması, işitme ve bellek sorunlarının hissedilir bir durum alması da biyolojik yaşlanmanın işaretleri arasında. Eskisine oranla daha çabuk yorulma, soğuğa karşı daha duyarlı hale gelme, uyku sorunları yaşamaya başlama ve tabi ki cinsel güç ve istekte azalma da biyolojik yaşın ilerlediğinin göstergeleri. Biyolojik yaşı belirlemede analiz yöntemlerinden de faydalanılıyor.

Bu analizlerde kalbiniz, damarlarınız, kemik ve kaslarınızın gücüne bakılıyor. Hormon seviyeleriniz ölçülüyor, antioksidan düzeyleriniz araştırılıyor. Uzmanlaşmış bir klinik tarafından yapılırsa biyolojik yaşınız neredeyse tam isabetle belirlenebiliyor.

YORGUNLUK

Yorgunluk sorununu azaltan destek var mı?

Yorgunluk şikâyeti olanlara önerilen doğal desteklerin başında ginseng geliyor. Ayrıca CoQ10, B12 vitamini, magnezyumdan da faydalanmak mümkün. Biz NADH içeren desteklerden de iyi sonuçlar alıyoruz. Bellek desteği olarak bilinen Ginkgo Biloba  bitkisi özlerinin de etkili bir yorgunluk giderici olduğu belirtiliyor. Bununla birlikte yorgunluk sorunu olan herkesin tiroid yetmezliği, potasyum, magnezyum, B12 azlığı, demir eksikliği kansızlığı, karaciğer ve böbrek yetmezliği gibi sorunlarının olup olmadığını da bilmek gerekiyor. Yukarıda yazılı destekleri doktorunuzla konuşmadan kullanmamanızda fayda var.

PSİKOLOJİ

Sosyal fobi ne anlama geliyor?

Bazı kişiler yabancı insanlarla karşılaştığı ya da diğerleri tarafından gözlenme olasılığının bulunduğu durumlarda yanlış bir şeyler yaparak rezil olacakları korkusu yaşar. Bu insanlar zamanla böyle gerginlikleri yaşamamak için olumsuz duygular uyandıran bu ortamlardan kaçınmaya başlar. Sosyal fobikler korktukları duruma maruz kaldıklarında sıklıkla kendilerini eleştirir ve terleme, kızarma, kalp atım sayısında artma çarpıntı- gibi fiziksel belirtiler gösterirler. Bazıları diğer insanların önünde yemek yeme, yazı yazma ya da konuşma yapma gibi performans gerektiren durumlarda ağır gerginlikler yaşar. Topluluk önünde konuşma, otoriteden bir şey isteme, yeni insanlarla tanışma gibi durumlarda yaşanan sıradan sıkıntıları sosyal fobi olarak değerlendirmemek gerekiyor. Ancak sorun önemli boyutlara varırsa bir psikiyatrist veya psikologdan yardım istemek gerekiyor.

VİTAMİN-MİNERAL

Vitamin-mineral eksikliğinden nasıl korunabiliriz?

Besleyici gıdalardan oluşan dengeli bir diyet vitamin ve mineral ihtiyacınızı kolaylıkla karşılayacaktır. Yiyip içtiklerinizle maksimum vitamin ve mineral ihtiyacınız karşılamak için:

- Temel beş besini almaya özen gösterin: Meyve-sebzeler, baklagiller, yağsız etler (kırmızı et, balık, tavuk), tahıl grubu, az yağlı ve yağsız süt ürünleri. Özellikle meyve ve sebzelerde yoğunlaşın. Taze ve koyu renkli olanlarını tercih edin.

- Gıdaların pişirilmesi vitamin ve mineralleri uzaklaştırır, onun için meyve ve sebzeleri mümkünse doğal haliyle çiğ olarak ya da işlenmemiş durumda çok az pişirerek yiyin. Kaynatmayın. Kaynatma da yiyeceklerden vitamin ve mineralleri uzaklaştırır. Yiyecekler fırın ya da sıcak suda ne kadar az kalırsa o kadar iyir. Buharda pişirmeyi tercih edin.

- Uygun koşullarda saklayın. Gıdaları saklamada vakumlu, hava geçirmez kapları tercih edin.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Ocak 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.