Gıda bağımlılığınız mı var?

Hayvanlar ve insanlar üzerine yapılan bazı deneylerde uyuşturucu maddelerin etkisiyle tetiklenen bağımlılığın özellikle çok lezzetli gıdalar ile de tetiklendiğini biliyor muydunuz?

Hayvanlar ve insanlar üzerine yapılan bazı deneylerde uyuşturucu maddelerin etkisiyle tetiklenen bağımlılığın özellikle çok lezzetli gıdalar ile de tetiklendiğini biliyor muydunuz?

gidabagimlisiGIDA BAĞIMLISI MISINIZ? - Belirli yiyecekleri yemeye başladığınızda planladığınızda daha fazla yediğinizi fark ediyorsanız, - Acıktığınızda bile sadece belirli yiyecekleri yeme tutumu gösteriyorsanız, - Yediklerinizden sonra kendinizi kötü hissetmenize rağmen bundan vazgeçemiyorsanız ve suçluluğunuz arttıkça daha çok yiyorsanız, - Yedikleriniz sevdiğiniz türde değilse yeterli yiyemediğiniz konusunda bir endişe taşıyorsanız ve bu giderek artıyorsa, - Yemek yediğiniz gıdalar o an mevcut değilse, alternatif yemek yerine hemen tedarik etme yoluna gidiyorsanız gıda bağımlısı olabilirsiniz.

BU BAĞIMLILIKTAN KURTULMAK İÇİN;

• Belirli yiyecekleri sık sık yemek yerine bir defada büyük miktarlarda yiyin. • Tuz, yağ ve şeker oranı yüksek yiyeceklerden kaçının. • Tek başınıza yemek yemeyin. Aileniz ve sevdiklerinizle alternatifiniz olmayan bir sofraya oturmayı deneyin. • Bulunduğunuz ortamdaki yemekleri yemeye çalışın, kendinize alternatif yaratmaktan kaçının. • Çikolata veya tatlı bağımlılıklarının yerine, hurma, kuru üzüm gibi kuru meyveler eklemeye çalışabilirsiniz.• Bütün bu uyarıları dikkat etmenize rağmen durduramadığınız bir yeme alışkanlığınız ve kilo alımınız söz konusuysa mutlaka bir uzmana danışın. • Yemeğinizi özellikle televizyon karşısında yemeyin ve fiziksel aktiviteye daha çok zaman ayırın. MİLLİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:04 Mart 2015Yayınlanma Tarihi:07 Mart 2015

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.