Gidin, uygulayın, gelin demeyeceğiz!

Üsküdar Üniversitesi’nden Aile Danışmanlığı Sertifika programı geliyor. Program, yönetmeliğe bağlı ancak özgün birçok uygulamayı da kursiyere sunacak. Öyle ki kursiyerler eğitimlerini Üniversite, hastane ve Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezleri’nde uygulayarak alacak…

Üsküdar Üniversitesi’nden Aile Danışmanlığı Sertifika programı geliyor. Program, yönetmeliğe bağlı ancak özgün birçok uygulamayı da kursiyere sunacak. Öyle ki kursiyerler eğitimlerini Üniversite, hastane ve Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezleri’nde uygulayarak alacak…

Türkiye’nin ilk ve tek tematik üniversitesi Üsküdar Üniversitesi, eğitim ve sertifika programlarıyla toplumun ruh sağlığına şekil veriyor onu koruyor. Eğitim, değişim ve gelişimde süreklilik ilkesiyle hareket eden bilgiyi anlaşılır ve uygulanabilir hale getirmeyi hedefleyen Merkez şimdi de Aile Danışmanlığı Sertifika Programını başlatıyor. Üsküdar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi, uzman kişilerin katılımıyla eğitimin birçok alanında bireyi, kurumları geliştiriyor.

ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİNİ TANIYIN

ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ’NDEN HABERLER

Doğru bilgiyi en anlaşılır ve uygulanabilir hale getirip yeni tasarımlarla harmanlayan Üniversite, kişilerin hayatlarında yeni pencereler açıyor. Birçok uzmanın uzun zamandır beklediği Aile Danışmanlığı Yönetmeliği Resmi gazetenin 4 Eylül 2012 tarihli sayısında yayımlandı. Yönetmeliğe göre 300 saati teorik, 150 saati uygulamalı eğitim, 30 saati de süpervizyon olmak üzere toplamda 450 saatlik eğitim süresi resmileşerek kesinlik kazandı. Yönetmelikte Sosyoloji mezunlarına aile danışmanı olma yolu da açıldı. Merkez açma ve eğitim verme standart ve koşulları yeniden düzenlendi. Yeni yönetmelikte dikkat çeken bir başka husus eğitimi verecek kurumlarla ilgili.  Yönetmeliğe göre eğitim açma yetkisi Milli Eğitim Bakanlığı, Yüksek Öğretim Kurulu veya Üniversitelerden birinin onayı alınarak yapılabilecek. Bu kapsamda Üsküdar Üniversitesi yönetmeliğe bağlı kalarak hazırladığı özgün içeriğiyle Aile Danışmanlığı Sertifika Programına başlıyor. Programın içeriğine ilişkin bilgi veren Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Uzman Psikolog Orhan Gümüşel hazırlıkları tamamladıklarını önümüzdeki haftalarda program ön kayıtlarının başlayacağını söyledi. Programa ilişkin çok kapsamlı bir çalışma yaptıklarını ifade eden Gümüşel, iddialı bir program hazırladıklarını kaydetti.

AİLE DANIŞMANLARINA DAVRANIŞ SAĞLIĞI TEMELLİ SERTİFİKA PROGRAMI

Sertifika alma hakkı tanınan meslek gruplarının bir arada değerlendirildiğinde heterojen bir yapıya sahip olduğuna dikkat çeken Gümüşel, bu kapsama dünyadaki aile danışmanlığı ile ilgi kuram ve yaklaşımların teorik bilgilerini alarak kültürel adaptasyonumuzla harmanlayıp bir program formatı oluşturduklarını söyledi. Burada önemli olan kültürel tarafın becerilebilmesi olduğunun da altını çizen Gümüşel, Üniversite ve hastane olarak davranış sağlığı konusunda tümü birikimlerini bu programda paylaşacaklarını kaydetti. Davranış sağlığı temelli aile danışmanlığı müfredatı hazırladıkların ifade eden Gümüşel aileyi bütün ele aldıklarını sözlerine ekledi.

GİDİN UYGULAYIN GELİN DEMEYECEĞİZ!

“Genel çerçeveyi zenginleştirdik. Aileyi bir sistem olarak değil yaşlıları, engellileri, çocukları ve gençleri de ayrı ayrı işleyen, hepsini birlikte ele alan bir program oluşturduk. Müzakere, ara buluculuk diye büyük ünite açtık. Aile içi şiddet ile ilgili ana başlık oluşturduk. Nörobiyolojik gelişimi koyduk programımıza. Doğumdan ölüme kadar her ayrıntıyı ele alıyoruz. İletişim kurarken karşı tarafın neleri anlayacağı beklentisine önem verdik. Telepatik ilişkiler, evlilik süreçlerini göz ardı etmedik.  Süpervizyon eğitimine ciddi zaman ayıracağız. Saha çalışmasına da önem veriyoruz. Gidin uygulayın gelini eğitimini, eğitim saatinden saymadık. Teorik ve süpervizyon eğitimlerini üniversitemizde, rehber uygulamaları eğitimimiz ise hastane ve sağlık uygulama ve araştırma merkezlerimizde vereceğiz.” Şaban Özdemir (NPGRUP)


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Eylül 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.