GÖÇ EDEN BEYİNLER GERİ ALINIYOR

Taraf Gazetesi

TÜBİTAK, cazip teklifler nedeniyle ABD’ye kaptırdığı süper beyinlerini yurda döndürmek için aralık ayında ABD’ye çıkarma yapacak.

 


TÜBİTAK, cazip teklifler nedeniyle ABD’ye kaptırdığı süper beyinlerini yurda döndürmek için aralık ayında ABD’ye çıkarma yapacak. “Destination Turkey’’ sloganıyla düzenlenecek büyük çaplı etkinlikte, AB ve TÜBİTAK fonlarıyla ülkeye geri dönmesi hedeflenen süper beyinlere, Türkiye’nin üniversite ve sanayi kuruluşlarının imkânları sunulacak.

AB fonlarıyla bugüne kadar 100’e yakın Türk araştırmacı yurda döndü; etkinlikle yüzlerce süper beynin daha ülkenin stratejik araştırmalarında çalışması bekleniyor. Etkinlik, Avrupa Komisyonu’nun, tersine beyin göçü amacıyla ABD’de destek vereceği programların ilki olma özelliği taşıyor.

 
96 araştırmacı döndü

TÜBİTAK 7. ÇP Ulusal Koordinatörü Okan Kara, AB Komisyonu’nun “Araştırmacıların Dolaşımı’’ fonu kapsamında araştırmacılara sağlanan maddi ve diğer imkânların elverişliliği sayesinde şu ana kadar 96 Türk araştırmacının yurda döndüğünü söyledi. TÜBİTAK’ın bu yıl içinde başlattığı ‘’Doktora Sonrası Geri Dönüş Burs Programı’’ ile bilim adamları için cazip imkânlar sağlandığına işaret eden Kara, buna göre ilgili alanlarda doktorasını tamamlamış olanlar, halen yurtdışında ikamet edenler ve alanıyla ilgili bir işte en az iki yıl çalışanların, Türkiye’de araştırma yaptıklarında TÜBİTAK’tan aylık 2750 TL burs alabileceğini anımsattı.

Süper beyinleri toplayacağız

Kara, Türkiye’nin, 2007-2010 yılları arasında, tersine beyin göçünü teşvik eden AB fonlarından en fazla yararlanan ikinci ülke olduğunu söyledi. Program kapsamında, çoğunluğu ABD’den dönüş yapan Türk araştırmacıların genellikle üniversitelerde çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Kara, şunları kaydetti: ‘’TÜBİTAK olarak Avrupa Komisyonu ile ortaklaşa, yurda dönen Türk araştırmacıların sayısının arttırılması için bu yılın aralık ayında ‘Destination Turkey’ sloganıyla ABD’de Türklerin yoğun olarak yaşadığı Boston, California, Michigan gibi eyaletlerde büyük çaplı etkinlik düzenleyeceğiz.

Etkinliğe Türkiye’den araştırmacı istihdam edecek kuruluş temsilcileri ile Türk üniversiteleri, araştırma kuruluşları ve sanayi kuruluşları temsilcileri katılacak. Biz bu etkenlikte sanayi kuruluşlarını ön plana çıkarmak istiyoruz. Bunu AB Komisyonu ile birlikte planlıyoruz.’’

Etkinliğin, Avrupa Komisyonu tarafından desteklendiğini de bildiren Kara, ‘’Komisyon, ilk kez Avrupa dışında tersine beyin göçü için ilk kez büyük bir etkinlik düzenliyor ve bunu da Türkiye ile başlattı. Bu nedenle çalışmamız diğer ülkelere de örnek teşkil edecek’’ dedi.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Eylül 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.