GÖNÜLLÜ VELİLER ARTIRDI

A.A

Rize Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mehmet Nuri Gezmiş, ülke genelinde önceki yıllarda sokaktaki çocukların eğitimine destek olunması amacıyla "Velim Olur Musun" projesi başlatıldığını, kendilerinin de bu uygulamadan biraz daha farklı olarak "Gönüllü Veli" projesi geliştirdiklerini belirtti.

Proje kapsamında Rize'de çocuk yuvası ve yetiştirme yurdunda kalan çocuklara gönüllü veli bulduklarını, velilerin bu çocukları zaman zaman yurtlardan alarak birlikte vakit geçirdiklerini ifade eden Gezmiş, "Proje kapsamında farklı uygulamalar olmaması için yapılacaklar konusunda belirli standart getirdik. Çünkü farklı uygulama olması halinde çocuklar arasında farklı anlayışlar gelişebiliyor. Proje kapsamında veliler, yuvadaki çocuğu en az 15 günde bir alıp evine götürüyor, ailesi ve kendi çocuklarıyla birlikte vakit geçiriyor. Birlikte gezebiliyorlar" dedi.

Gezmiş, gönüllü velinin ayrıca en az ayda bir çocuğun okulunu ziyaret edip, durumuyla ilgili bilgi aldığını, meslek elemanlarına danışarak çocuğa alacağı hediyeyi belirlediğini anlattı. Gezmiş, şunları kaydetti:

"Projeyle çocukların ihtiyacı olan şefkat ve sevginin karşılanmasını, aile sıcaklığını hissetmelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Kendi kuruluşlarımız ve çocukların gittikleri okullardaki yöneticilerden aldığımız bilgiler doğrultusunda, 'Gönüllü Veli' uygulaması başladıktan sonra çocukların öz güvenlerinin geliştiğini, kişisel gelişimlerinin, sosyal aktivitelerde ve okullardaki başarılarının arttığını gördük" diye konuştu.

Nuri Gezmiş, içe dönük çocukların daha uyumlu ve dışa dönük bir kişilik kazandığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Çocukların sosyalleşmeleri sağlandı. Çocuklara sağladığı bu yararlar sayesinde projemiz, Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafından örnek proje olarak diğer illere tavsiye edildi. Proje sayesinde velinin öz çocukları ile gönüllü veli oldukları çocuklar oldukça iyi kaynaştıklar Bazen memur olması nedeniyle başka bir ile tayin olan veliler oluyor. Ancak daha önceden sağlanan kaynaşma sayesinde aile ile çocuk, görüşmeye devam ediyor. Bu görüşmelerin uzun yıllar bir akraba gibi devam edebileceğini düşünüyorum."

Rize'de çocuk yuvasında 28, yetiştirme yurdunda ise 20 çocuk barındığını belirten Gezmiş, projeden 35 çocuğun faydalandığını, diğer çocuklarının özel durumları dolayısıyla gönüllü veliye verilemediklerini, uygulamaya veli bulabildikleri müddetçe devam edeceklerini kaydetti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:21 Mart 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.