Google bulut işine ağırlık veriyor

Bulut bilişim alanındaki üstünlük yarışına dâhil olan Google, Microsoft ve Amazon'a kendi arka bahçelerinde meydan okuyor.

Bulut bilişim alanındaki üstünlük yarışına dâhil olan Google, Microsoft ve Amazon'a kendi arka bahçelerinde meydan okuyor.

googleGoogle 12 Mart'ta yaptığı açıklamada Seattle'da Amazon ve Microsoft kampüslerinin sadece birkaç kilometre uzağında bulunan ofislerinin alanını iki kat genişlettiğini ve bulut teknolojisi üzerinde çalışan mühendisleri işe alma sürecini hızlandırdığını belirtti. Bu, Google'ın bulut hizmetlerine (başka şirketlere, kendi veri deposuna ve bilgi işlem hizmetine internet üzerinden erişim hakkını kiralamak) giriş hamlesi. Bulut bilişimde binlerce bilgisayar sunucusu, veri depolamaktan web sitesi ve mobil uygulamalar çalıştırmaya kadar birçok işi aynı anda yapabilen dev bir makine oluşturmak için birleştiriliyor.

İNTERNET BAĞIMLISI OLABİLİRSİNİZ!

Bireysel yazılım geliştiricileri, büyük şirketler ve hükümetler, genelde kendi makinelerini satın almanın maliyetinin çok altında bir bedelle bu hizmetleri kiralıyor. Amazon Web Hizmetleri (AWS) bu alanda açık ara önde. Amazon bu iş dalının ileride perakende operasyonları kadar büyük bir hacme ulaşmasını bekliyor. Google'a g öre b ulut i şi y eni b ir kazanç kaynağı ve diğer şirketlere kendi gelişmiş hizmetlerine erişim imkânı sağlamak suretiyle interneti geliştirmenin bir yolu. Pazar araştırma şirketi Forrester'dan James Staten adlı uzmana göre, mobil uygulamalar ile çevrimiçi video ve müzik gibi diğer işler için çok önem kazanan bulut işi, bu şirketler için vazgeçilmez bir özellik haline geldi. Staten, "Hemen her büyük danışmanlık şirketi Amazon'a para kazandırıyor" diyor. Google Seattle bölgesindeki mühendis kadrosunu yaklaşık beş kat artırmak için büyük bir işe alma hamlesi başlatmayı planlıyor. Ayrıca Seattle ofisiyle birlikte zaten bin çalışanı barındıran Kirkland, Washington'daki ofisini yaklaşık 16 bin 700 metrekare daha genişletiyor. Ama Google bu konuda geç kaldı. Google, Amazon ve Microsoft işlerini yürütmek için yıllar içinde, farklı ülkelerdeki dev veri merkezlerinden oluşan birinci sınıf bulut altyapıları kurdu. 2004'te AWS'i kuran Amazon, veri depolama ve bilgi işlem kapasitesini dış müşterilere kiralayan ilk şirket oldu. Microsoft (Windows Azure ile) ve Google onu izledi. Uzmanların tahminine göre Amazon geçen yıl bulut işinden 800 milyon dolar kazandı. Kullanıcılara göre Google'ın bulut hizmeti iyi olmakla beraber, AWS'in bazı özelliklerinden yoksun. Google bulut hizmetlerinin rakip ürünlerden yaklaşık yüzde 50 ucuz olacağını açıkladı. AWS'yi yöneten Adam Selipsky, "Google fiyat savaşı isterse, Amazon buna hazır. Her şeyi olabildiğince ucuz üretmekte çok iyi olduğumuz için, fiyatı daha da indiririz" diyor. THE NEW YORK TIMES

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:25 Mart 2013Yayınlanma Tarihi:28 Mart 2013