Gordon'un biyolojik beyni var

Fareden alınan sinir hücreleriyle biyolojik beyne sahıp robot yapıldı. Robotun adı Gordon.

PARİS - Fareden alınan sinir hücrelerinden meydana getirilen beyne sahip robot yapıldı. İngiltere’deki Reading Üniversitesi’ndan Kevin Warwick başkanlığındaki ekip, ‘Gordon’ adı verilen robotun beyninin fareden alınan sinir hücrelerinden meydana getirildiğini, önce solüsyona koyulan sinir hücrelerinin, daha sonra 60 kadar elektrottan oluşan bir düzeneğe yerleştirildiğini belirtti. 24 saat sonra bağlantıların meydana geldiğini ve normal beyin gibi bir ağ oluştuğunu belirten araştırmacılar, bunun sonucunda beynin robotu denetleyebildiğini söyledi.

Amaçlarının ‘bilgisayar beynine’ göre biyolojik beyinde anıların nasıl arşivlendiğini anlamak olduğunu belirten Warwick, tekrarlatarak robota bazı şeylerin öğretilebildiğini, şimdi amaçlarının robota bazı davranışları öğretmek olduğunu söyledi. Çalışmanın alzheimer, parkinson gibi sinir hastalıklarının tedavisine, anıların nasıl depolandığına ve bunların nasıl güçlendirilebileceğine de ışık tutacağını belirten Warwick, “Gordon’un beyni, insan beyninde ne olup bittiğinin basitleştirilmiş hali. Ancak onun beynine bakıp denetleyebiliyoruz” dedi.


Kevin Warwick, ayrıca şu an Gordon’un beyninde 50 bin ile 100 bin sinir hücresinin aktif olduğunu tahmin ettiklerini, farede bu sayının yaklaşık 1 milyon, insandaysa yaklaşık 100 milyar olduğunu belirtti. 

KAYNAK: //www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=Detay&ArticleID=893728&Date=17.08.2008&CategoryID=79


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Ağustos 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.