GÖRME BOZUKLUĞUNA GEN TEDAVİSİ

GÖRME BOZUKLUĞUNA GEN TEDAVİSİAmerikalı bilim adamları, kalıtsal bir görme rahatsızlığını gen tedavisi yöntemiyle iyileştirdiler.

Amerikan Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, Pennsylvania, Florida ve Cornell üniversitelerinden araştırmacılar, kalıtsal bir görme bozukluğu olan Leber congenital amaurosis (LCA) hastası 3 deneğin gözlerine gen bozukluğu düzeltilmiş materyali enjekte ettiler.

Bilimsel dergide yer alan makaleye göre, hastalığa yol açan RPE65 geninin düzeltilmiş kopyası zerk edilen hastaların görmelerinde sadece 30 gün içinde "belirgin" bir düzelme olduğu tespit edildi.

İngiliz bilim adamlarının da üzerinde yıllardır çalışmakta olduğu bu gen tedavisinin, her 10 çocuktan birinde ciddi görme sorununa neden olan hastalığın tedavisinde gelecekte önemli bir ümit ışığı olabileceği belirtildi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Eylül 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.