Görsel hafıza 5 aylıkken başlıyor

Bebeklerin “görsel bilinç” sahibi olmaya 5 aylıkken başladığı ortaya çıktı.

Bebeklerin “görsel bilinç” sahibi olmaya 5 aylıkken başladığı ortaya çıktı.

gorsel_hafizaFransa’da bilim insanlarının araştırmasında, bebeklerin “görsel bilinç” sahibi olmaya 5 aylıkken başladığı ortaya çıktı. Paris’teki Ecole Normale Supérieure’den Sid Kouider ve arkadaşlarının yaptığı araştırmada bebeklerin beynindeki elektriksel tepkiler ölçüldü. Bunun için bebeklere aralarında bir kadın yüzünün de bulunduğu resimler hızla gösterildi.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

YÜZ FOTOĞRAFINA TEPKİ

Yüz fotoğrafı bir kez daha geldiğinde, 5 aylıktan itibaren bebeklerin beyninde görsel bilinç ve hafızaya karşılık geldiği söylenen faaliyetler arttı. Geçmişte, 12 aydan önce bebeklerin bilinçle ilgili “sinirsel işaretlere” sahip olmadığı sanılıyordu. Şaşırtıcı sonuca rağmen bazı uzmanlar son araştırmanın yöntemini eleştiriyor ve söz konusu sinirsel faaliyet artışının bilinçle ilgisi olmadığını savunuyor. AFP

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:23 Nisan 2013Yayınlanma Tarihi:28 Nisan 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.