Görünmez yapan giysiler mahremiyeti koruyor

Görünmez kıyafetlerin ilk yaratıcılarından biri olan Harvey, kişiyi tespit edilmekten ve gözetlenmekten korumak üzere tasarlanmış olan kıyafet ve aksesuarların, kulağa bir William Gibson romanına aitmiş gibi geldiğini kabul ediyor.

Görünmez kıyafetlerin ilk yaratıcılarından biri olan Harvey, kişiyi tespit edilmekten ve gözetlenmekten korumak üzere tasarlanmış olan kıyafet ve aksesuarların, kulağa bir William Gibson romanına aitmiş gibi geldiğini kabul ediyor.

gorunmezGörünmez kıyafetlerin ilk yaratıcılarından biri olan New York'taki Görsel Sanat lar Okulu'ndan Tasarım Profesörü Adam Harvey, kişiyi tespit edilmekten ve gözetlenmekten korumak üzere tasarlanmış olan kıyafet ve aksesuarların, kulağa bir William Gibson romanına aitmiş gibi geldiğini kabul ediyor. Ancak drone adı verilen uçan gözletme kameralarıyla ilgili haberlere her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Yüz tanıma teknolojisindeki gelişmeler de öyle. Google Glass gibi takılabilir cihazlar ise, heyecanı artırıyor. Harvey, "Bilim kurgu gerçeğe dönüştü. Mahremiyet sağlayan ürünlere olan ihtiyaç her geçen gün artıyor" diyor. Harvey, görünmez giyim tasarımlarından birkaç tanesini bu yıl Londra'daki bir sanat fuarında sergiledi. Tasarımlarının arasında, kişinin termal ayak izini azaltmaya yönelik yansıtıcı, metalik kumaşlar kullanan kapüşonlu giysiler ve pelerinler (itfaiyecilerin kullandığı türden koruyucu giysiler gibi) bulunuyor. Bu, teoride yerdeki insanları takip etmek için termal kameralar kullanan hava gözetleme araçları taraf ından izlenme ihtimalini azaltıyor. Harvey, birisi istenmeyen fotoğraflar çektiğinde aktif olan ekstra parlak LED ışıklarına sahip bir çanta da geliştirdi; böylece istenmeyen fotoğraf bulanık hale geliyor. Harvey, kameranın kişiyi tanıması n ı engel leyen saç şeki l lendirme ve makyaj uygulandırmalarıyla ilgili bir rehber de hazırladı. CV Dazzle adı verilen teknik, savaş gemilerinin büyüklüğünü ve şeklini tespit etmek için İkinci Dünya Savaşı sırasında kullanılan bir kamuflaj türü. Harvey, bu ürünler üzerinde çalışan tek kişi değil. Japonya'daki Ulusal Enformatik Enstitüsü, ışığı takan kişi tarafından görülmeyen ama kamera sensorlarını etkisiz hale getirip burun ve göz detaylarını güneş gözlüğüne kıyasla daha etkili bir şekilde bulanıklaştıran LED ışığına sahip bir vizör geliştirdi. New York'ta yaşayan makine mühendisi Todd Blatt, Google Gözlük takan biri tarafından kaydedilmek istemeyen kişiler için bir lens kapağı üzerinde çalışıyor. Gözlük camlarının tamamen çıkarılmasını istemek yerine, gözlüğü takan kişiden lens kapağını takmasını isteyebilecekler ve bu sayede video kaydetmek ve fotoğraf çekmek mümkün olmayacak. Harvey, görünmez giyimin, "giysilerinizi çevreye karşı daha dirençli hale getirme ve onları sizi koruyacak şekilde adapte etme düşüncesinin güncellenmiş bir versiyonu" diyor. Bu tasarımcı ların karşı karşıya olduğu bir zorluk var: Teknoloji yeni kumaşlara ve materyallere ilham kaynağı olsa da, ileri teknoloji moda, henüz atağa kalkmadı. Frog Design'da küresel operasyonlarından sorumlu kreatif direktörü Jan Chipchase, buna rağmen potansiyel gördüğünü söylüyor. Şehirlerimizi ve kamusal alanlarımızı etkileyen ve daha fazla tartışılması gereken konuları gündeme getirdiklerini söyleyerek prototipleri "provokasyon" olarak tanımlıyor. Harvey, "tasarımları tanındıkça, insanların kimliklerini daha iyi kontrol edebileceğini" umduğunu söylüyor. THE NEW YORK TIMES

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:29 Temmuz 2013Yayınlanma Tarihi:01 Ağustos 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.