Göz altı torbaları neden olur?

Göz altı torbaları herkesin başına çok yaygın bir şekilde gelebilen bir olaydır. Peki göz altı torbaları neden olur?

Kimileri için ara sıra gerçekleşen bir olay olsa da bazılarını daha çok etkiler. Sürekli şiş görünen bu görüntü kendi görünümünüzden dolayı kötü hissetmenize neden olabilir. Biray LÜLECİ08 Aralık 2015 - 15:33:08Göz altı torbaları neden olur?

Pek çok kişinin şikayetçi olduğu göz altı torbaları yanlış beslenme veya kronik gibi farklı nedenlerden olabilir. Fakat bunun yanında göz altı torbalarının oluşmasını sağlayan pek çok faktör vardır.

YAŞLANMA

Yaşın ilerlemesiyle birlikte göz altındaki deride sarkma ve incelme olur. Bu durumda göz altı torbalarının oluşmasını sağlar. Vücudun geri kalanına göre gözün altında ki deri daha ince ve hassastır. Bu hassaslığın yanı sıra, deri yaşlandıkça göz kapaklarını destekleyen kaslarda da bozulma görülür ve deri sarkmaya başlar. Sonuç olarak gözleri destekleyen yağ kesecikleri fıtıklaşır, öne itilir ve göz altı torbalarını oluşturur.

UYKU DÜZENSİZLİĞİ

Uykusuz geçen bir gecenin ardından görülen ilk şey şiş gözlerdir. Yaşanan uyku düzenliği göz altı torbalarının oluşmasını sağlar. Kaç saat uyunduğundan ziyade kesintisiz ve kaliteli bir uyku önemlidir.

YORGUNLUK VE STRES

Uzun saatlerde ve ağır işlerde çalışmak veya yaptığınız işe göre uzun süre bilgisayara bakmak gibi sebepler göz altı torbalarına neden olabiliyor. Stres ise göz kaslarını etkiler ve tıpkı yaşlılık sürecinde olduğu gibi, stresten etkilenen göz kasları yüzünden, yağ kesecikleri fıtıklaşabilir.

SU KAYBI

Orta düzeyde yaşanan su kayıpları bile göz altı torbalarına yol açabilir. Bu yüzden sık sık su tüketmek gerekir. Su tüketimi kişiden kişiye değişebilse de günde en az 8-9 bardak su tüketilmeli.

KALITIM

Göz altı torbalarının olabilmesinin bir başka nedeni ise kalıtsal olabilmesidir. Öyle ki bazen 20’li yaşlarda bile göz altı torbaları oluşmaya başlar. Eğer ailede birçok kişi göz altı torbalarından şikayetçiyse bu durum kalıtsaldır.

HÜRRİYET


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:13 Aralık 2015Yayınlanma Tarihi:09 Aralık 2015