Göz Damlası Nasıl Kullanılmalı?

Göz damlalarının içerisindeki Tetrahidrozolin, küçük göz tahrişlerinin duman, yüzme, toz veya alerjilerin neden olduğu gözlerdeki kızarıklığı gidermek için kullanılan bir dekonjestandır. Göz Damlası nasıl kullanılmalı, nelere dikkat edilmeli?

Göz Damlası Nasıl Kullanılmalı?

Göz damlalarının içerisindeki Tetrahidrozolin  Sempatomimetik aminler olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Gözdeki kan damarlarını geçici olarak daraltarak çalışır. Bazı tetrahidrozolin göz damlası markaları kayganlaştırıcılar içerebilir. Kayganlaştırıcılar gözlerin daha fazla tahriş ve kuruluktan korunmasına yardımcı olur.

Düzenli Göz Damlası nasıl kullanılır?

Ürün ambalajındaki tüm talimatlara uyun veya doktorunuzun söylediği şekilde kullanın. Sorularınız varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz. Göz damlası uygulamak için önce ellerinizi yıkayın. Kirlenmeyi önlemek için damlalığın ucuna dokunmayın veya gözünüze veya başka bir yüzeye temas etmesine izin vermeyin. Göz damlasını uygulamadan önce kontak lenslerinizi çıkarın. Kontakt lensleri takmadan önce bu ilacı kullandıktan sonra en az 10 dakika bekleyin.

Başınızı geriye doğru eğin, alt göz kapağını aşağı doğru çekin. Damlalığı doğrudan gözün üzerinde tutun ve keseye 1 damla damlatın. Aşağıya bakın ve gözlerinizi 1-2 dakika boyunca yavaşça kapatın. Bir parmağınızı burnun yakınındaki gözün köşesine yerleştirin ve hafif bir baskı uygulayın. Bu, ilacın gözden kaçmasını önleyecektir. Göz kırpmamaya ve gözü ovuşturmamaya çalışın. Dozunuz 1 damladan fazla ise ve eğer yönlendirilmişse diğer göz için bu adımları tekrarlayın.

Damlalığı durulamayın. Her kullanımdan sonra damlalık kapağını sıkıca değiştirin. Başka tür bir göz ilacı kullanıyorsanız, diğer ilaçları uygulamadan önce en az 5 dakika bekleyin. Göz damlasının göze girmesini sağlamak için göz merhemlerinden önce göz damlası kullanın. Gözde batma/kızarıklık, göz bebeklerinde genişleme veya bulanık görme meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri sürerse veya daha da kötüleşirse derhal doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Kullanmadan önce bu ürünü görsel olarak kontrol edin. Sıvının rengi değiştiyse veya bulanıksa kullanmayın. İlacı çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak bir yere koyun.Göz ağrısı, gözlerin içinde veya çevresinde kötüleşen kızarıklık/kaşıntı/şişme, diğer görme sorunları, titreme (titreme), hızlı/çarpıntı/düzensiz kalp atışı, baş ağrısı, terleme gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza  başvurun.

Göz damlalarına karşı çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Ancak döküntü, kaşıntı, şişme, şiddetli baş dönmesi, nefes almada zorluk gibi ciddi bir alerjik reaksiyonun belirtilerini fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın.

https://doi.org/10.32739/uha.id.41562


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Ağustos 2023