GÖZ TEMBELLİĞİNE DİKKAT

Anneyizbiz
 
Anne babalar dikkat! Göz tembelliği çocukluğun erken döneminde sağlıklı görmenin sağlanamamasıyla oluşur.


Bir göz iyi görürken diğerinin aynı seviyede görmemesi durumuna göz tembelliği adı verilir.

Göz tembelliği, genellikle tek gözde görülür. Erken tanı konması amacıyla ailelerin bu durum hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir.

GÖZLER NE ZAMAN KONTROL EDİLMELİDİR?

Tüm çocuklar 6 aylık olana kadar en az 1 defa çocuk doktoru tarafından muayene edilmelidir. Çocuk doktoru muayenesi normalse 2 yaşına kadar göz doktoru kontrolünden geçmiş olmalıdır.

GÖZ TEMBELLİĞİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Çocuğun zayıf gören gözünü kullanmaya alıştırılması gerekmektedir. Bu sağlam gören gözün günde en az 2 saat kapatılmasıyla sağlanmaktadır. Gözlüklerle de görme artırılabilmektedir. Tek başına yeterli olmazsa kapama tedavisi beraberinde yapılabilmektedir. Bazen az gören gözün kullanılması için iyi gören gözde damlalar ya da görmeyi bozan lensler de kullanılabilmektedir. Şaşılık bulunan gözlerde ameliyattan önce amblyopi tedavisi yapılır. Katarakt ve benzeri bir durum varsa ameliyat uygulanabilir. Zayıf olan göz normal görme için mutlaka kuvvetlendirilmelidir.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.