Göz Yorgunluğu Nasıl Geçer?

Yorgun Gözler, Göz Yorgunluğ Nasıl geçer; Uzun ekrana bakmak, telefonla uğraşmak, laptop ya da bilgisayar başında çalışmak, gözleri yorarken hem göz sağlığını etkiliyor hem de gözlerde kaşıntı, ağrı, bulanık görme, baş ağrısı gibi sorunlara yol açıyor. Yorgun gözler için ne yapmalı?

Yorgun Gözler Nasıl Rahatlatılır

Sıcak Bir Bez Uygulayın

Yorgun, ağrıyan gözlerinize ılık suya batırılmış bir bez deneyin. Sıcak kompresler şunları yapabilir:

-Gözleri nemlendirir

- Acısını almak

- Kan akışını artırır

- Kas spazmlarını rahatlatır

Başlamadan önce ellerinizi yıkayın ki bakteri gözünüze bulaşmasın. El bezinizi kaynattığınız  ve ılık olana kadar soğuttuğunuz suya batırın. Daha sonra 5-10 dakika ya da doktorunuzun önerdiği süre boyunca gözünüze sürün.

Işıkları ve Cihaz Ekranlarını Ayarlayın

Farklı görevler, farklı ışık türleri gerektirir. TV seyrederken, odayı hafifçe aydınlatmak gözleriniz için daha kolay. Okurken, ışığı arkanıza koyun ve gözünüzün dışında sayfayı işaret edin. Dijital ekranlarda parlaklığı etrafınızdaki ışık düzeyine göre ayarlayın. Ayrıca, ekranın kontrastını ayarlayın, böylece gözlerinizi görmek için yorulmanıza gerek kalmaz.

Bilgisayardan Koruyucu Gözlükleri Takın

Bu numaralı gözlüklerle gözleriniz bilgisayar ekranı mesafesine odaklanabilir. Yüzünüzden yaklaşık 20-26 inç uzakta. Bazılarında odağı yakın, orta ve uzak mesafeler arasında hızla kaydırmanıza yardımcı olacak özel lensler bulunur. Alışverişe çıkmadan önce, bilgisayar gözlüklerinin mavi ışığı engelleyen gözlüklerle aynı olmadığını anlayın. Mavi ışığı engelleyen özellikler sizi daha rahat ettirebilir, ancak her zaman göz yorgunluğunu engellemez.

Bilgisayar Kurulumunuzu Değiştirin

Küçük dokunuşlar gözleriniz için büyük bir fark yaratabilir. Ekranınızın yüzünüzden yaklaşık bir kol boyu (20-26 inç) uzakta olduğundan emin olun. Ekranın ortası göz seviyesinin biraz altında (4-5 inç) olmalıdır. Yukarı ve aşağı hareket edebileceğiniz bir sandalyeye sahip olmanıza yardımcı olur. Metin boyutunu, şaşılmayacak şekilde ayarlayın. Basılı kağıtlar için monitörünüzün yanında bir belge tutucu deneyin. Bu, gözlerinizi ne kadar ileri geri hareket ettirdiğinizi sınırlar.

Çay Poşetleri Rahatlatıyor

Çay poşetleri, sıcak bir içecekten daha fazlası için iyidir. Ayrıca gözleriniz için rahatlatıcı bir soğuk kompres görevi görürler. Papatya veya normal çay demledikten sonra poşetleri temiz bir kaba koyup buzdolabına koyun. Soğuduktan sonra, gözlerinizi yatıştırmaya ve şişliği azaltmaya yardımcı olmak için göz kapaklarınıza koyun. Yüzünüzü ve ellerinizi iyice yıkadığınızdan ve kontaklarınızı çıkardığınızdan emin olun. Ve gözünüze çay kaçmasın.

Göz Egzersizleri Yapın

Gözlerinizin kasları vardır ve onlar da bir antrenmandan yararlanabilirler. Şunu deneyin: Parmağınızı gözlerinizden birkaç santim uzakta tutun ve ona odaklanın. Ardından, uzak mesafeye odaklanın, ardından parmağınıza geri dönün. Birkaç kez tekrarlayın. Veya gözlerinizi kapatın, tavana doğru yuvarlayın, sonra yere doğru indirin. Sağa bak, sonra sola. Bu egzersizler göz yorgunluğunu hafifletmeye yardımcı olabilir. Ama aslında göz kaslarınızı güçlendirmezler.

Ekran Araları Alın

Uzmanlar, dijital bir cihaz kullandığınızda düzenli olarak ekran araları vermeniz gerektiğini söylüyor. 20-20-20 kuralını öneriyorlar. Her 20 dakikada bir 20 fit uzaktaki bir şeye bakmak için 20 saniyelik bir mola verin. Başka bir ipucu: Her 2 saatlik ekran süresi için gözlerinizi 15 dakika dinlendirin.

Hava Kalitenizi İyileştirin

Gözleriniz kuruduğunda daha yorgun hissederler. Havaya ve gözlerinize nem eklemek için bir nemlendirici kullanın. En az %45 nem seviyesi en iyisidir. Ayrıca, termostatınızı ayarlayın veya havalandırma deliklerinden uzaklaşın, böylece kuru hava yüzünüze üflenmez. Sigara içiyorsanız, bırakmayı iyice düşünün.

Yapay veya Gerçek Gözyaşlarını Deneyin

Reçetesiz veya reçeteli göz damlaları kuru, yorgun gözleri rahatlatır. Gözlerinizi nemli tutmak ve semptomlarınızın geri gelmesini önlemek için gözleriniz iyi hissettiğinde bile bunları kullanın. Veya doğal gözyaşı yapmayı tercih ediyorsanız, özellikle dijital bir cihaz üzerindeyken daha sık göz kırpmayı unutmayın. Genellikle dakikada 15 kez göz kırpıyoruz. Ama bilgisayar başındayken bu 5-7 kata düşüyor.

JOHN HOPKINS


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Ağustos 2021