GRİP AŞISINDA SON KARAR

A.A

Bilimciler, eylül ayı sonuna kadar grip aşısı olunabileceğini açıkladı. Bilim adamları hemfikir oldu: Grip aşısı yararlı.

 


Bilim adamları, 60 yaşından büyükler, çocuklar, kalp ve akciğer hastaları ve geçen yıllarda sık gribe yakalananlar başta olmak üzere hemen herkesin, eylül ayı sonuna kadar grip aşısı olabileceğini belirtiyor.

Ölmeye başlayan yaban koyunları ve bir bakteri nedeniyle koşmakta zorlanan yarış atları için TÜBİTAK'ın desteğiyle Türkiye'de ilk kez aşı üreten Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Erganiş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, grip virüslerinin önemli bir kısmının İnfluenza A virüsleri olduğunu belirtti.

Erganiş, geçen yıllarda olduğu gibi kuş gribi, domuz gribi gibi hastalıkların virüslerinin dışında atlarda ve denizde hayvanlarında (balinalarda, foklarda) da influenza virüsleri bulunduğunu belirtti.

Yabani kuşların önemli göç yolları üzerinde bulunan ülkemizde kuş gribi görülme olasılığını yüksek olduğunu vurgulayan Erganiş, şunları kaydetti:

“Bu yüzden sezonal/rutin grip aşıları formülasyonu içerisinde kuş kaynaklı influenza virüsleri genellikle bulunmaktadır. Pandemik (geçen yıl görülen domuz gribi) grip virusu, bu yılki aşıya girdi. Kış ayları grip virüslerinin yayılması bakımından olduğu kadar solunum sistemi duyarlı (kronik broşitisli yaşlılarda ve çocuklarda) kişilerde daha ağır seyrettiğinden ölümlere yol açmaktadır. Diğer insanlar daha dirençli olsalar da virüsün saçılmasında rol oynamaktadırlar. Bu sebeple, kış yaklaşırken özellikle çocuklara, yaşlılara ve geçen yıllarda sık gribe yakalananların şimdiden aşılanarak tedbir almaları gerekir.”

Selçuk Üniversitesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Bülent Baysal ise grip aşısının kış aylarında gripten korunmak için faydalı olduğunu, 60 yaşından büyükler, kalp ve akciğer hastaları öncelikli olmak üzere hemen herkesin, Eylül ayı sonuna kadar grip aşısı olabileceğini söyledi.

Her enfeksiyon hastalığında olduğu gibi gribin de havaların soğumaya başlamasıyla insanlarda daha etkili hale geldiğini ifade eden Prof. Dr. Baysal, “Biz özellikle yaşlılar ve kronik hasatlığı olan kişilere, kış aylarını sorunsuz bir şekilde geçirmeleri için grip aşısını tavsiye ediyoruz. Eylül ayı sonuna kadar yapılan aşılar, soğuklar iyice etkisini artırmadan vücudun grip virüslerine karşı bağışıklığını büyük ölçüde sağlar” diye konuştu.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Eylül 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.