Grupla çalışan yıldızlar daha uzun yaşıyor

Rock yıldızlarının diğer insanlar kadar uzun yaşamadıkları bilinen bir gerçektir aslında fakat son bir araştırma, yıldızların daha uzun yaşadıklarını ortaya çıkardı.

Rock yıldızlarının diğer insanlar kadar uzun yaşamadıkları bilinen bir gerçektir aslında fakat son bir araştırma, yıldızların daha uzun yaşadıklarını ortaya çıkardı.

rock_yildizThe Who grubunun bir şarkısı şöyleydi: “I hope die before I get old” (“Umarım yaşlanmadan önce ölürüm”) Rock yıldızlarının diğer insanlar kadar uzun yaşamadıkları bilinen bir gerçektir aslında fakat son bir araştırma, ünlü bir grupla çalışan yıldızların daha uzun yaşadıklarını ortaya koydu. Erken ölümlerde çocuklukta yaşanan olumsuz deneyimler de etkili oluyor . Genç yaşta ölen şarkıcıların sayısı, grup içinde çalışanlara kıyasla iki misli fazla diyen bilim insanları, 1956-2006 yılları arasında ünlenen 1500 rock ve pop yıldızının ölümünü araştırmışlar. Amerika’daki sanatçıların yüzde dokuzu kırk beş yaşından önce, Avrupa’dakilerin ise kırk yaşından önce hayatını kaybetmiş. Vakaların yüzde kırkından fazlasında ölüm nedeni uyuşturucu kullanımı veya trafik kazası. Amerika da tek başına çalışan müzisyenlerin yüzde 23’ü ortalama yaşam süresine ulaşamazken bu sayı grupla çalışanlarda yüzde 10 civarında. Avrupa’da ise yüzde 10’a karşı yüzde 5’lik bir sonuç çıkmış. Araştırma çerçevesinde ayrıca müzisyenlerin ölümleri üzerinde negatif çocukluk deneyimlerinin (“adverse childhood experiences”) etkisi de araştırılmış. Buna göre taciz ve şiddet gibi uygunsuz deneyimler ileriki yaşlarda sağlığa zarar verecek davranışları (uyuşturucu ve alkol tüketimi gibi) tetikliyor. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:06 Ocak 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.