GÜÇLÜ BEYİN İÇİN 3 CEVİZ

A.A

Gümüşü kullanan tek organın beyin olduğu ve gümüş içeren cevizin zeka gelişiminde büyük rol oynadığı açıklandı.

Ulusal Ceviz Çalışma Grubu  Başkanı Prof. Dr. Yayar Akça, insan vücudunda gümüşü kullanan tek organın beyin  olduğunu belirterek, "Bu açıdan gümüş içeren ceviz, özellikle çocukların zeka  gelişiminde büyük rol oynuyor" dedi.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi de olan Prof.  Dr. Akça,  Türkiye'de ceviz üretiminin istatistiklerde yer aldığının aksine 70  bin tonla sınırlı olduğunu belirtti.

Üretiminin az olması nedeniyle yüksek fiyatının da etkisiyle ceviz  tüketiminin az olduğuna dikkati çeken Akça, böylesine önemli bir ürünün ülkedeki  çocukların önemli bölümü tarafından tüketilemediğini bildirdi.

Akça, cevizin insan sağlığı ve beslenmesinde çok önemli bir yer tuttuğunu  vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Özellikle kış aylarında en önemli enerji kaynaklarından biri olan  cevizin 100 gramından 700 kilokalori enerji elde edilebiliyor. Mineral, protein,  vitamin ve yağ açısından oldukça zengin bir ürün. Halen üzerinde ciddi  araştırmalar yapılıyor. Kolesterolü düşüren, tansiyonu düzenleyen, kalp ve damar  sağlığı açısından büyük faydaları bulunan cevizin en önemli özelliği zekayı  geliştirmesi. Beyin ve ceviz, şekil açısından olduğu kadar içerik olarak da çok  benziyorlar. İnsan vücudunda gümüşü kullanan tek organ beyindir. Bu açıdan gümüş  içeren ceviz, özellikle çocukların zeka gelişiminde büyük rol oynuyor."
        
GÜMÜŞ BEYİNDEKİ BİLGİ ALIŞVERİŞ HIZINI ARTIRIYOR

"Cevizdeki gümüşün, beynin sağ ve sol tarafındaki bilgi alışverişinin  hızını artırdığını” belirten Akça, "Fazla ceviz tüketenlerde zeka gelişiminin  yüksek olduğu bir gerçek. Özellikle Türkiye'deki cevizler, gübreleme ve ilaçlama  olmadığı için tamamen organik. Bu açıdan da Türkiye'de üretilen cevizlerin insana  en küçük bir zararı yok" dedi.

Akça, cevizin çocukların beslenmesine mutlaka girmesi gereken çok önemli  bir ürün olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Sağlıklı ve zeki bir nesil için okullarda sadece süt değil çocukların  ceviz, badem ve fındık tüketmesi de sağlanmalı. Bu, Milli Eğitim ve Sağlık  bakanlıklarınca ulusal politika haline getirilmeli. Her sabah, bir ilköğretim  çocuğu masaya oturduğunda mutlaka 3 ceviz içi yemeli. Bu tüketim badem ve fındık  gibi ürünlerle desteklenmelidir."

Yetişkinlerin ise günde 5 ceviz içi yemelerini öneren Akça, "Dünyanın en  iyi kalpçileri mutfağa 5 ceviz girmesini öneriyor. Ceviz üretimini ve tüketimini artırmamız gerekiyor. Sağlıklı bir gelecek için cevize daha büyük önem  vermeliyiz. Gelişmiş ülkeler, sabah kahvaltısında ceviz tüketiyor.  Dondurmalarında bile ceviz kullanıyorlar" diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Kasım 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.