GÜL DEPRESYONU ETKİLİYOR MU

A.A

SDÜ’de gül yağının depresyon hastalarında olumlu etki yaratıp yaratmadığını bilimsel olarak ispata çalışılacak.


Projenin danışmanlığını yürüten SDÜ Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu, gül yağının, çağın hastalığı olarak adlandırılan depresyona olumlu etki edip etmediğini bilimsel olarak araştıracaklarını söyledi.

Gül yağının ferahlatıcı özelliği olduğunun bilindiğini, ancak bilimsel bir çalışma ile bu özelliğinin ortaya konulmadığını ifade eden Nazıroğlu, yapacakları araştırmaya ilişkin projenin hazırlandığını ve TÜBİTAK'tan da destek aldıklarını kaydetti. Proje sonucunun literatüre geçebileceğini anlatan Nazıroğlu, birinci sınıf öğrencileri Süleyman Kozlu ile Emre Yorgancıgil'in deney çalışmalarına başladığını belirtti.

Proje hakkında bilgi veren Süleymaz Kozlu, çalışma kapsamında önce fareleri depresyona sokacaklarını ve ardından karnından gül yağı verileceğini ve koklatılacağını bildirdi.

Emre Yorgancıgil de, araştırmanın sonuçlarının bildiri olarak sunulacağını vurguladı. Halk arasında bilinen bir bilgiyi bilimsel olarak da kanıtlamak istediklerini ifade eden Yorgancıgil, “Gül ve gül ürünleri geçmişte tıp dünyasında kullanılmış ve halen kullanılmaya devam ediliyor. Gül suyu ve gül yağının tıp alanındaki etkileri ile çeşitli bilimsel çalışmalar ortaya konuluyor. Biz de depresyon alanındaki etkilerini bilimselleştireceğiz” dedi.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Eylül 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.