GÜLEREK GENÇ KALIN!

ANKA

Gülmenin, kahkaha atmanın yalnızca insanoğluna ait bir özellik olduğu ve insanı dinç tuttuğu ortaya çıktı.

Times'da yer alan habere göre, Düşünür A.C. Grayling, hayvanlar dişlerini göstermek için dudaklarını çektiklerinde yani güler gibi yaptıklarında bu hareketin saldırmak üzere oldukları anlamına geldiğini belirtti. Grayling, "Sırtlanlar ve Pasifik gülen martısı doğal olarak ha-ha sesleri çıkarırlar ancak gülmek yalnızca insanoğluna aittir" dedi.

Önce cefa, sonra gülüş

Kimi zaman kahkahanın kötü örnekleri de olabileceğini söyleyen Grayling, "İnsafsız ve alaycı kahkaha, aşağılayıcı ve nahoş kahkahalar da olabilir. Felsefenin en kasvetli örneği Nietzsche, sadece insanoğlunun güldüğünü söyler çünkü sadece insanların panzehir olarak gülmek için yeterince cefa çektiğini belirtir. Ve haklıdır" diye konuştu.

Kahkayı kışkırtanlar

Genellikle sevinçli ya da neşeli olduğumuzda kahkaha attığımızı belirten A.C. Grayling, dünyanın anlamsızlığı içinde kahkahanın bizi zinde tuttuğunu açıkladı. Grayling, insanların herhangi bir neden olmaksızın da gülebildiğini ifade ederek, "Şanssızlıklara da gülebilir, ummadığı bir anda arkadaşıyla karşılaştığında sevinçten gülebilir. Bu tarz şeyler insanların kahkaha atmalarını kışkırtıyor" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.