Günah çıkarmak için...

Fransa’da dünyanın en büyük yolsuzluk olaylarından birinin kahramanı olan eski borsacı Jerome Kerviel, Papa ile görüştükten sonra günahlarından arınmak için kendini yollara vurdu.

Fransa’da dünyanın en büyük yolsuzluk olaylarından birinin kahramanı olan eski borsacı Jerome Kerviel, Papa ile görüştükten sonra günahlarından arınmak için kendini yollara vurdu.

gunahcikarmaFransa’nın en büyük bankalarından Societe Generale Bankası’nda borsa trader’ı olarak çalışırken 2008’de bankayı 5 milyar Euro zarara uğratarak “yüzyılın sahtekârlığına” imza atan Kerviel, şubat ayı ortasında Vatikan’a giderek Papa Françesko ile görüştükten sonra günahlarını affettirmek için Roma’dan Paris’e yürümeye başladı. Sakal bırakan ve yalnızca bir sırt çantası ile yürüyen “eski borsacı, yeni derviş” Kerviel, bin 400 kilometrelik yolu yürüyerek “paraya dayalı sistemi ve finans tiranlığını” protesto ediyor.

370 BİN YIL ÇALIŞSA ÖDEYEMEZ

Fransa’da 2008 yılında patlak veren skandalın ardından Societe General Bankası’nı dolandırmaktan yargılanan Kerviel, 3 yıl hapis ve 5 milyar Euro para cezası almıştı. Fransa tarihinin en yüksek para cezasına çarptırılan ismi olan eski borsacının, cezayı ödemesi için “370 binden fazla yıl çalışması gerekiyor”. Temyiz davasını da kaybeden Kerviel, davayı bir üst mahkemeye götürdü. 18 Mart’ta görülecek duruşmaya katılmayacak. 37 yaşındaki genç adam, “Ben sistemin kurbanıyım. Banka onlara kazandırdığım sürece sesini çıkarmadı. Zarar ettiğimde dava etti” diye kendisini savunuyor. DHA

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:19 Mart 2014Yayınlanma Tarihi:10 Nisan 2014

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.