Günde 10 porsiyon meyve sebze ömrü uzatıyor

Imperial College Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre, günde 10 porsiyon sebze ve meyve yemek yılda 7,8 milyon erken ölümün önüne geçebilir.

Araştırmacılar 95 ayrı araştırmadan veri çekerek 2 milyon insanın yeme alışkanlıklarını inceledi. Uluslararası Epidemoloji Dergisi'nde yayımlanan araştırma, sebze ve meyvelerin ömrü uzattığını öne sürüyor.

Yapılan incelemeler yarım muz, bir armut veya üç dört kaşık ıspanak (80 gram) kadar ufak bir porsiyonun bile kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltmaya yaradığını kanıtlıyor.

KANSER RİSKİNİ AZALTAN SEBZELER:

◾Yeşil sebzeler (Ispanak gibi)

◾Sarı sebzeler (Biber gibi)

◾Turpgiller (Karnıbahar gibi)

KALP HASTALIKLARI VE İNME RİSKLERİNİ AZALTAN SEBZE MEYVELER:

◾Elma

◾Armut

◾Turunçgiller

◾Salata

◾Yeşil yapraklı sebzeler (Marul gibi)

◾Turpgiller

Hiç meyve yemeyen kişilerle karşılaştırıldığında:

◾200 gram meyve sebze yemek kalp ve damar hastalıkları riskini yüzde 13, 800 gram yemek yüzde 28 azaltıyor.

◾200 gram meyve sebze yemek kanser riskini yüzde 4 azaltırken, 800 gram yemek yüzde 13 azaltıyor.

◾200 gram meyve sebze yemek erken ölüm riskini yüzde 15, 800 gram yüzde 31 azaltıyor.

Araştırmacılar henüz 800 gramdan fazla meyve ve sebze yemenin daha yararlı olup olmadığını bilmiyorlar. Ancak birçok insan Dünya Sağlık Örgütü'nün günde 5 porsiyon (400 g) meyve ve sebze yeme önerisine dahi yaklaşamıyor.

BBC'ye konuşan Doktor Aune, araştırma bulgularının kimseyi günde 5 porsiyondan fazla sebze ve meyve yemek zorunda bırakmadığına dikkat çekti.

"Günde 5 porsiyon önerisini yükseltmenin yalnızca sağlığa olan yararlarını düşünmek yetmez, bunun uygulanabilir olup olmadığını da düşünmeliyiz. Araştırmamız günde 5 porsiyon önerisini destekliyor, hatta daha fazla meyve sebze yemenin daha da yararlı olduğunu gösteriyor" dedi.

İngiltere Genel Sağlık baş beslenme uzmanı Doktor Alison Tedstone da, "Günde 5 porsiyonluk bir hedef koymak sağlıklı ve dengeli beslenmenin yapıtaşı, ayrıca birçok hastalığın önüne geçebilmenin uygulanabilir bir formülü. 5 porsiyondan fazla meyve ve sebze yemek iyi bir şey ancak gerçekçi olmayan bir beklenti yaratıyor" dedi.

BBC TÜRKÇE


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:21 Kasım 2017Yayınlanma Tarihi:26 Şubat 2017

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.