GÜVEN DUYGUSU EVLİLİĞİN TEMEL İHTİYACI

GÜVEN DUYGUSU EVLİLİĞİN TEMEL İHTİYACIPsikolog Neşe Hanım Cinsel Sorulara cevap veriyor:

Merhaba sayın psikolog. Ben 40 yaşındayım. 2 çocuk sahibiyim. Kızlarımdan biri evli. Birisi benimle birlikte yaşıyor. Evli olan kızım çalışmadığı için gün içinde sık sık birlikte vakit geçirebiliyoruz. En küçük yaşta evlendirildim. Daha ne olduğunu anlamadan kucağıma kızımı aldım. Sanki kızımla beraber büyüdük.  İkinci çocuğumda biraz daha tecrübe kazanmıştım. Şimdi hem duygusal hem de fiziksel anlamda anlaşamıyoruz. Birbirimizden uzak yaşamaya başladık. Aman bana bir şey yapmasın, bir şey söylemesin ya da istemesin diye yanında bile oturmamaya çalışıyorum. Cinselliğe eşim eskiden daha düşkündü ve beni bıktırdı. Artık çok istemiyor. Ama içimdeki nefret hala çok canlı. Bana elini bile dokunsa tüylerim diken diken oluyor. Kızma gittiğimde damadımla odaya çekilince bile aynı duyguyu yaşıyorum. Aslında kızım çok mutlu. Ona bu durumumu  paylaşırsam mutluluğunu bozarım diye korkuyorum. Eşimle konuşmak imkansız. Susuyor. Beni deli ediyor. Ne yapmalıyım.

- Evlilikte ilişkilerin canlı tutulması ruhsal ve bedensel sağlığı etkiler. Her iki tarafta  olumsuz iletişimden etkilenir. Bir süre sonra birbirlerine yabancılaşırlar. Mutsuz olurlar. Birbirlerinden ayrı zaman geçirdikleri olacaktır. Bununla birlikte paylaşım yaşamaya ihtiyaçları vardır. Bu görev ya da sorumluluk sınırlarının dışında bir ihtiyaçtır. Evde olunan zamanlarda ortak zaman geçirmek, çocukların ya da kendilerinin sorunlarını anlamaya çalışıp destek olmak güven duygusunu geliştirir. Güven duygusu evliliğin temel ihtiyacıdır. Cinsellikte bu durumdan etkilenir. Bedensel ihtiyaçların karşılanmaması kadının yalnız kalmasına, kendini değersiz hissetmesine neden olabilir. Sorunların doğru ifade edilmesi bir gün mutlaka eşinize ulaşacaktır. Kızınıza olan düşkünlüğünüz ve paylaşımlarınız, desteğiniz çok doğal ve güzel. Bunu daha dengeli tutabilir, aynı gayreti eşinizle ilişkinize harcayabilirsiniz. Duygularınızı ve düşüncelerinizi konuşmaktan korkmamalı sadece sorunu değil çözümleri de konuşmalısınız. İlişkinizi olumlu boyuta taşıyacak bir çözüm mutlaka olacaktır. Bedeninizin ve ruhunuzun buna ihtiyacı var.  Kadın olarak cinsel olgunluğunuzun en  fazla olduğu bir dönemdesiniz. Belki bir aile danışmanının yardımı sonuca daha kolay ulaşmanıza da yardımcı olabilir.

RUMUZ – MERAK : Ben 22 yaşında bekar bir kızım. Bir erkek arkadaşım var. Birbirimizi uzun zamandır seviyoruz. Çocukluk arkadaşım. Gelecekte de iş sahibi olduktan sonra evlenmeyi düşünüyoruz. Ailemin bundan haberi var. Bazen de cinsel oyunlarda bulunuyoruz. Bu bir ilişki değil. Ancak onun tatmin olduğunu biliyorum. Ben hiç tatmin olamıyorum. Acaba bir sorunum mu var yoksa başka bir neden olabilir mi? Evlendikten sonra da tatminsizlik yaşar mıyım? Mutluluğumuza gölge düşmesini istemiyorum. Bu durumumdan da ona hiç bahsetmedim. Gün geçtikçe problemimin büyümesinden korkmaya başladım. Nasıl davranmam gerektiğini, evlenmeden önce ne yapmam gerektiğini bana yazar mısınız? Şimdiden teşekkür ederim.

- Cinsellikle ilgili herkesin farkı düşünceleri vardır. Bu sizin sınırınızı oluşturur. Doğal olmayan yani evlilik öncesi yaşanan cinsellikte kadınlar bilinçaltı kendilerini engelleyebilirler. Yanlış yapmaktan korkabilirler. Her ne kadar arkadaşınıza güven duysanız bile bu sizin sınırınızdır. Duygularınız özgür kullanmaktan kendinizi alıkoyarsınız. Ahlaki değerleriniz vardır. Bu durum sizin tatmin olmanızı engelleyebilir. Çoğu zaman evlilik sonrası bu durum tamamen ortadan kalkar. Kendinize sormanızı istiyorum. Evlilik öncesi ilişkiye nasıl bakıyorsunuz? Bu yanlış geliyorsa o zaman biraz daha dikkatli ve ölçülü davranmalısınız. Bu durumu erkek arkadaşınızla paylaşırsanız size anlayış gösterecektir.

RUMUZ HERŞEY YENİ :16 yaşındayım. Bir sevgilim var. Benden 11 yaş büyük. Beni çok seviyor. Okul çıkışlarında beraber yürüyoruz. Onu tanımaya çalışıyorum ve çok seviyorum. Görünce kalbim deli gibi çarpıyor ve dizlerim titriyor. Aşk bu olsa gerek. Geçenlerde benden bir şey istedi. Elimi tuttu ve öptü. Bayılacağım zannettim vücudunu hissediyordum. Ya daha fazlasını isterse diye korktum. Yaşadığım duygu da beni korkuttu. Sanki büyü gibi, hiç bir şey yapamayacakmışım zannediyorum. Kimseye bundan bahsedemem. Bana yardım edin ablacım.

- Gençlik dönemleri hızlı değişimler gösterir. Buna bağlı olarak duygular da hızlı değişir. Karşı cinsten beklentiler farklılaşır. Sizin yaşınızda cinsel istek vücudunuzun gelişimine bağlı olarak hormonların etkisinde kalır. Henüz sosyal yani toplumun normali ile kendi istek ve beklentilerinizi dengeleyemezsiniz. Erkek arkadaşınız için durum daha da farklılaşmıştır. Ne istediğini bilir ve sınırları sizi durduramayabilir. Daha dikkatli olmalısınız. Hata yapılabilir ancak yapılan hatanın üstesinden gelmek zor olabilir.  Biraz daha kendinizi tanımaya ihtiyacınız var. Kendinizi kontrol edebildiğiniz ölçüde olgunlaşırsınız.  Yaşadığınız güzel duyguların kıymetini bilin ve bu duyguyu hırpalamayın. Gelecekte size mutluluk verecekler.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.