GÜVENLİK ÇALIŞANLARI ve İŞSİZLİK İNTİHARLARI İYİ BAK KENDİNE'DE

İşsizlik bunalımı sonrasında oluşan depresyon ve moral değerlerde yaşanan erozyon sonucunda yaşanan intihar artışlarının temel sebebi nedir? Güvenlik çalışanlarının ve elinde silah bulunduranların intiharlarında gözlenen artışın psikolojik nedenlerini İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve uzmanlar ÜLKE TV’de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler. 

Giderek arttığı gözlenen güvenlik çalışanları intiharlarının temel sebepleri nelerdir? Kamuoyunda şüpheli intiharlar olarak nitelenen bu intiharlar nasıl bir ruh hali sonucu yaşanmaktadır? Stres baskısına direnemeyen ve elinde güvenlik nedeniyle silah taşıyan bu kişilerin yaşadıkları bunalımdan çıkmaları için ne gibi çalışmaların yapılması gerektiği konusunu Prof. Tarhan, Uğur Canbolat'a değerlendirecek.

İşsizlik nedeniyle buhran geçiren, evine ekmek götüremeyen ve içine düştü bunalımdan çıkamayarak intihar edenlerin yaşadıkları gelecek korkusu nedir? Kişinin yaşadığı gelecek korkusu ne gibi hatalar yaptırır? Gelecek korkusuna aşırı anlam veren kişilerin beyinlerinde ne gibi değişiklikler olmaktadır? Sağlıklı karar verme ve analiz etme yetenin gelecek korkusu ne şekilde etkiler? İşsizlik sonrasında yaşanan depresyondan çıkma imkanları nelerdir? Gelecek korkusuna aşırı anlam vermek depresyonu derinleştirir mi? Bu konuda ne gibi veriler vardır? TÜİK'in yayınlamış olduğu işsizlik oranları ile intiharlarda ne gibi bir paralellik söz konusudur? gibi konuların ele alınıp çözüm yollarının sunulacağı 'İyi Bak Kendine' programının bu akşamki konukları Memory Center Bağdat Caddesi Nöropsikiyatri Merkezi’nden Uzm. Dr. Oğuz Tan ile Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik olacaklar. İşsizlik bunalımından sonra yaşanan depresyon ve gelecek korkusunun aşılamaması nedeniyle yaşanan psikolojik sorunların ve önlenemeyen intiharların enine boyuna irdeleyecek ve cevaplar arayacaklar.

İşsizlik ve gelecek korkusunun hayata getirdiği yük ve olumsuzlukların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak ve ‘iyibakkendine@ulketv.com.tr’ adresine gelen e posta sorular da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak.

Ayhan Pala'nın yönetmenliğinde Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu kendine iyi bakmak isyeyenlerin 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı olan İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30’dan sonra ÜLKE TV'de..


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.