HAFIZA KAYBI DAHA YAVAŞ

REUTERS

Hem Alzheimer hem de şeker hastalığı bulunanlarda hafıza kaybının sadece Alzheimer hastası olanlara oranla daha yavaş ilerlediği saptandı.

Daha önceki araştırmalar, şeker hastalarının Alzheimer'a yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyordu.

Fransa Milli Sağlık ve Tıbbi Araştırma Enstitüsü'nden Dr. Caroline Sanz ile ekibi, zaten Alzheimer hastası olanların şeker hastası da olmaları halinde zihinsel kayıp oranının etkilenip etkilenmeyeceğine baktı.

Ancak şaşırtıcı bir sonuçla karşılaşan bilim adamları, "Başlangıçtaki hipotezimiz, Alzheimer'ı olan hastalarda şeker hastalığının zihinsel kaybı artıracağı yönündeydi" dedi.

Yaklaşık 600 hastayı kapsayan araştırmanın başında, şekeri olan ve olmayan Alzheimer hastalarının zihinsel testlerdeki ortalama skorları 20 çıktı.
Ancak daha sonra yıllık periyodik testlerde, şekeri olmayan Alzheimerlılarda bu skor ortalama 1,24 oranında azalırken, şeker hastalarında sadece 0,38 oranında azaldı.

Şekerlilerde zihinsel kayıp oranının daha yavaş olmasının nedeni açık değil ancak bilim adamları bunun şeker hastalarının kullandığı bazı ilaçlardan kaynaklanıyor olabileceğini belirtti.

Geçen şubat ayında fareler üzerinde yapılan bir araştırmada, insülinin beyni, Alzheimer ile ilgili toksik proteinlerden koruyabildiği, bazı şeker ilaçlarının da bu etkiyi artırdığı belirlenmişti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Kasım 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.