HAFIZA SORUNU ÇÖZECEK

AFP
        
Yer solucanının bazı becerileri memelilerde  yaşlılığa ve hafızaya bağlı sorunları daha iyi anlamayı sağlayabilir.


Sadece bir milimetre uzunluğunda ve toplam bin hücreye sahip  "Caenorhabditis elegans" türü solucanın, kaloriyi kısıtlama ve ensülin alıcısına  ket vurma gibi bazı değişiklikler yaparak, hafızasını güçlendirebildiği ortaya  çıktı.

"Plos Biology" dergisinde bu ay yayımlanan bir araştırmada, bilim  adamları, kısa zaman önce bu yöntemi kullanarak yaşam süresini 2 katına  çıkarabilen hayvanın, hafızasını da aynı şekilde güçlendirebildiğini  belirttiler.

Bilim adamları, solucanı beslerken metil etil keton koklattı. Kokuyu en  az 24 saat hatırlayan solucanın, yiyeceğe giden yolu bulabildiği görüldü.

Sadece yaşamının son döneminde, kalori kısıtlaması yaparak bu hayvanın  hatırlama süresini 24 saatin üzerine çıkarabildiğini belirleyen bilim adamları,  ensülin alıcılarına ket vuran yaşlı solucanın öğrenme becerisini de artırdığını  vurguladılar.

Solucan, sağlıklı yaşam süresinin nasıl uzatılacağını araştıran bilim  adamlarına ışık tutuyor. Araştırmalar, fare ve maymunlar üzerinde de devam  ediyor.


 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:02 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.