HAFIZA SORUNUNA ÇARE BULUNDU

REUTERS

Uykusuzluğun yol açtığı hafızayla ilgili sorunlar, beynin hipokampus bölgesinde bir enzimin birikimini azaltarak giderilecek.

Pensilvanya Üniversitesinden Ted Abel ve ekibinin fareler üzerinde yaptığı araştırma, uykudan mahrum kalmanın beynin hafıza ve öğrenmede rol oynayan bölümündeki önemli bir yolu etkilediğini gösterdi.

Uykusuz bırakılan farelerde PDE4 enziminin yüksek, öğrenme sırasında sinir hücreleri arasında yeni bağlantılar kurulmasında önemli rol oynayan AMPc enziminin ise normalden az olduğu belirlendi.

Nature dergisinde yayımlanan araştırmada, bu farelerde PDE4 enzimini engelleyen bilim adamları, AMPc enziminin düzeyini dengeledi. Bu da uykusuzluğun yol açtığı hafıza ve öğrenme sorunlarını azalttı.

Fransız Le Nouvel Observateur dergisinin internet sitesinde de yer alan makalede bilim adamları, bu sonuçların uykusuzlukla boğuşan kişilerin hafıza ve öğrenme sorunlarının tedavisine ışık tutabileceğini vurguladı.

Dünyada milyonlarca kişi uyku sorunu çekiyor. Uykusuzluk, kişinin sosyal ilişkilerinin yanı sıra öğrenme becerisi ve hafızasını etkiliyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.