HAFIZALARI ŞAŞIRTIYOR

A.A

Malatya'nın bir ilçesinde yaşayan halk hafızalarıyla herkesi şaşırtıyor. Bunun sırrı ise iyi beslenmek.

Malatya'nın 6  bin 500 nüfuslu Arguvan ilçesinde 85 yaş ve üstünde 136 kişi yaşıyor, bunların  arasında 100 yaşını aşan çok sayıda kişi bulunuyor.

Yaşlılar, uzun ve sağlıklı  yaşamayı organik gıdalara ve sağlıklı beslenmeye borçlu olduklarını belirtiyor.

Arguvan Sağlık Grup Başkanı Dr. İsmail Aylaz, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, verilere göre ilçede 85 ve üstü yaşında 136 kişinin bulunduğunu  söyledi.

Arguvan'da uzun yaşayan kişilere bakıldığında genetik olarak ailelerde  kronik hastalıkların bulunmadığının gözlendiğini belirten Aylaz, ayrıca beslenme  alışkanlıklarının da sağlıklı yaşamalarında etkili olduğunu söyledi.

Aylaz, ilçede ve özellikle köylerde yaşlıların beslenmelerine dikkat  ettiğini, doğal gıdaları tüketmeye özen gösterdiklerini de kaydetti.

HAFIZALARI ŞAŞIRTIYOR

Yaşlıların özellikle geçmişe dair anıları çok iyi hatırlamaları,  görenleri şaşırtırken, hafızalarının çok iyi olduğunu belirten yakınları, asırlık  kadın ve erkeklerin beslenmelerine çok dikkat ettiklerini söyledi.

Eymir köyünde yaşayan ve 36 torunu bulunan 105 yaşındaki Bektaş Albal, yaşadığı uzun ömürle çok fazla şey gördüğünü,  yaşadığı acıların da hayatına güzellikler kattığını anlattı.

Ağıtlar ve maniler de okuyan, torunlarının tarih konusunda kendisinden  bilgi aldıklarını dile getiren Albal, sadece kulaklarının ağır işittiğini ifade  etti.

Objektife 100 yıllık yaş farkı bulunan torunuyla poz veren 104 yaşındaki  Zeynep Kayabaş da eskiden yaşam şartlarının daha zor olduğunu, ancak insanların  çağımıza göre daha sağlıklı beslendiğini kaydetti.
        
ATATÜRK ÖLDÜĞÜNDE İKİNCİ KEZ ASKERDİ
        
Atatürk'ün yaşamını yitirdiği 10 Kasım 1938'de ikinci kez asker olduğunu  ve yaralandığı için yattığı hastaneden 10 Kasımda taburcu olduğunu anlatan 102  yaşındaki Haşim Özçelik ise annesiz babasız büyüdüğünü belirtti.

Biri 18, diğeri 14 ay askerlik dışında köyünden hiç ayrılmadığını ifade  eden Özçelik, "1938 yılı başında ikinci kez askere alındığımda 32 yaşındaydım.  Keban'dan Dersim'e katırlarla cephane götürmek için yola çıkmıştık ki;  katırlardan birinin taşıdığı cephane sandığının göğsümün üzerine düşmesi sonucu  yaralandım. Elazığ'da hastaneye götürüldüm ve 14 gün tedavi gördüm. 10 Kasım günü  taburcu edildim. Hastaneden çıktığımda bayraklar yarıya indirilmişti. Bana  Atatürk'ün öldüğünü söylediler" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Kasım 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.