Hafızayı geri getirmeyi başardılar

50 yaşındaki birinin iştahını azaltmak için beynindeki 'hipotalamus' bölgesine elektrik akımı verildi; hastanın iştahı değişmese de hafızası 'parladı'. Kişinin daha hızlı öğrenmesini de sağlayan yöntem, Alzheimer hastalarında denenecek

Hafızayı geri getirmeyi başardılarKanada'da obezite tedavisi amacıyla beyni elektrik akımıyla uyarılan bir hastanın hafızasının güçlendiği görüldü. Tesadüf eseri keşfedilen bu bulgunun Alzheimer gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabileceği belirtiliyor.
Toronto Western Hastanesi'nde obezite tedavisi gören 50 yaşındaki bir adam, ilaç tedavisi, diyet değişikliği ve psikolojik terapiye cevap vermeyince doktorlar, 'derin beyin stimülasyonu' olarak adlandırılan bir yönteme başvurmaya karar verdi.
Parkinson, kronik ağrılar ve depresyon gibi bazı rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bu yöntemle, hastanın beynine bağlanan elektrotlarla, iştahı kontrol ettiği sanılan 'hipotalamus' bölgesine elektrik akımı verilmeye başlandı. Elektrikli uyarıların hastanın iştahını azaltmadığı, ancak yıllar önce yaşadığı olayları çok net bir şekilde hatırlamasını sağladığı görüldü.

30 yıl öncesine dönüş

Hastanenin nöroşirurji profesörü Andres Lozano, hastanın yaşadıklarını şöyle anlattı: "20 yaşlarındayken arkadaşlarıyla bir parkta olduğunu hatırladı. Uyarının yoğunluğu arttıkça detaylar da daha canlı hale gelmeye başladı. O zamanki kız arkadaşını gördü. Görüntü renkliydi. İnsanların kıyafetleri ayırt edilebiliyordu ve bir şeyler konuşuyorlardı, ancak ne söylediklerini çıkaramadı."

Daha çabuk öğrendi

Hastanın, üç hafta boyunca derin beyin stimülasyonu uygulanmasının ardından yapılan öğrenme testlerinde daha başarılı olduğu ve elektrotlar açıkken hafıza testlerinde daha iyi sonuçlar elde ettiği de belirtildi.
Prof. Lozano, bu keşfin araştırma ekibi için sürpriz olduğunu belirterek, "Bu bulgunun hafıza bozuklukları yaşayanlara faydalı olmasını umuyoruz" dedi. Lozano, bu yöntemin Alzheimer hastalarında da etkili olup olmadığını belirlemek için yeni testlere başladıklarını söyledi. İlk olarak 6 Alzheimer hastası üzerinde deney yapıldığı, bunlardan 3'ünün beyinlerine elektrotların yerleştirildiği belirtildi.
Başarılı olunursa, beyin için kalp pilini andırır bir uyarıcı geliştirilmesi söz konusu olacak.

KAYNAK: //www.milliyet.com.tr

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.