Halkın yarısının başı ağrıyor

Türk Nöroloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Levent İnan, halkın yarısının baş ağrısından muzdarip olduğunu, depresyonla baş ağrısı arasında sıkı bir ilişki bulunduğunu söyledi.

Türk Nöroloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Levent İnan, halkın yarısının baş ağrısından muzdarip olduğunu, depresyonla baş ağrısı arasında sıkı bir ilişki bulunduğunu söyledi.

bas_agrisiAnkara Eğitim ve Araştırma Hastanesi nöroloji uzmanı Doç. Dr. İnan, bedensel, ruhsal ve sosyal bir hastalık olan baş ağrısının Türkiye'de yaygın görüldüğünü, toplumun yüzde 40-50'sinde migren ya da gerilim tipi baş ağrısı olduğunu bildirdi.

BAŞ AĞRISI HAKKINDA HER ŞEY

Baş ağrısıyla depresyon arasında sıkı ilişki olduğunu, baş ağrısının depresyona, depresyonun ise baş ağrısına yol açtığını anlatan İnan, şu bilgileri verdi: “Yapılan çalışmaya göre toplumun yüzde 17-20'sinde depresyon görülüyor. Bunların da yüzde 60'ı baş ağrısı çekiyor. Migren ya da gerilim tipi baş ağrısı olanların yüzde 20-50'sinde ise zamanla depresyon ortaya çıkıyor. Bu rakamlar bize baş ağrısının toplumun büyük kısmını yakından ilgilendirdiğini ve depresyonla baş ağrısı birlikteliğinin önemini ortaya koyuyor.”

BEYNİN AYNI BÖLÜMÜNÜ ETKİLİYOR”

Depresyon ve baş ağrısında rol oynayan beyin yapılarının ortak olmasının, her iki rahatsızlığı, bir birini tetikleyen unsur haline getirdiğini bildiren İnan, baş ağrısının beyin tümörü, beyin kanaması ve beyin damarlarının tıkanması gibi hastalıklardan kaynaklanabileceğini, biyolojik yatkınlık, stres, ruhsal ve sosyal nedenlerin de bu rahatsızlığı tetikleyebildiğini söyledi. Lodos ve adet dönemlerinde de baş ağrılarının arttığına işaret eden İnan, “Bazı ruhsal ve sosyal nedenler baş ağrısının kronik ve baş edilemez hale gelmesine neden oluyor. Bu nedenle baş ağrısını bütüncül bir yaklaşımla ele alıp biyolojik, ruhsal ve sosyal boyutlarını dikkate almak gerekiyor” dedi. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:06 Mart 2013Yayınlanma Tarihi:09 Mart 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.