HAMAMBÖCEĞİ İYİLEŞTİRECEK

REUTERS
        
Bilim adamları hamamböceklerinin yeni nesil antibiyotikleri  barındırıyor olabileceği belirledi. İşte detaylar.

 


Tüm antibiyotiklere direnç gösteren yeni bakterinin dünyada endişe  yaratması, İngiltere'nin Nottingham Üniversitesi'nden bilim adamlarını hijyenik  olmayan koşullarda rahatça yaşayabilen hamaböceklerini araştırmaya itti.

Bilim adamları, birçok mikroba ve hastalığa maruz kalan, bunlara karşı  kendi kendine “tedavi yöntemi” geliştirdiği düşünülen hamamböceklerini  incelerken, bu hayvanların beyninde, insan hücrelerine zarar vermeyen ancak  bakterilere karşı etkili olan en az 9 farklı molekül buldu.

Bu moleküllerin bugün kullanılan birçok ilaca çoğunlukla direnç gösteren  bazı hastalıkları tedavi etmekte kullanılabileceğine dikkati çeken bilim  adamları, bu moleküllerin "gücünü" daha iyi belirlemek için araştırmaların devam  ettiğini vurguladı.

Muhtemel ilacın piyasaya sürülmesinin 10 yılı aşkın süreyi alabileceği de  bildirildi.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Eylül 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.