HAMİLE HANIMLAR BULGURU ÇOK TÜKETMELİ

HAMİLE HANIMLAR BULGURU ÇOK TÜKETMELİBulgur, bebeğin ana rahminde sağlıklı gelişmesinde etkili olan folik asit açısından oldukça zengin. Uzmanlar, bu nedenle hamilelerin bol bol bulgur tüketmesinin yararlı olacağı tavsiyesinde bulunuyor.

Annelerin sağlıklı bebek dünyaya getirmeleri için yeterince almak zorunda olduğu bir vitamin türü olan folik asit, doğum kaynaklı beyin ve omurilik hastalıklarının oluşumunu önleyen (B) grubundan bir vitamin türü. Hamilelik süresince yeterince folik asit alamayan hanımlar bu açığı ucuz bir ürün olan bulgurla kapatabilirler. Ancak kadınların birçoğu bu vitaminin bulgurda bol miktarda bulunduğunu bilmiyor. Folik asit yetersizliği yaşayan kadınların, anemi, anemiden kaynaklanan yorgunluk, nefes darlığı ve ishal ile kilo kaybı, çarpıntı ve huzursuzluk gibi olumsuzlukları daha sık ve daha yoğun yaşadıkları biliniyor. Anne adayları, bulgur yemekleri yiyerek bebeğini de kendini de bu olumsuzluklardan koruyabilir. Bulgur, besleyici olması yanında en ekonomik gıda ürünü.

KAYNAK: www.zaman.com.tr


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:02 Kasım 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.