HAMİLELER DE AŞI OLABİLİR

 

 

 

Uzman doktorlar hamilelerin ve emziren annelerin domuz gribi aşısı yaptırmasında bir sakınca olmadığını açıkladı. İşte detaylar.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Melahat Dönmez, hamilelerin ve emziren annelerin domuz gribi aşısı yaptırmasında bir sakınca olmadığını belirtti. Prof.Dr. Dönmez, "H1N1 ile mevsimsel grip aşısı hamile ve emziren annelere yapılabilir. Aşılı anneden bebeğe sütle geçecek antikorlar bebeği korumaya yardımcı olacaktır" dedi.

Hamilelerin domuz gribine yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu söyleyen Prof.Dr. Dönmez, "Gebe kadınların hastaneye kaldırılma oranı genel nüfustan daha fazladır. Bu hastalığa bağlı ölümlerin yüzde 6’sı hamile bayanlarda olmaktadır. Yakın zamanda yapılan geniş ölçekli bir çalışmada normal mevsimsel gribe karşı inaktif aşı yapılan gebe kadınların 6 aydan küçük bebeklerinde grip riski yüzde 63 azalmıştır" diye konuştu.

Prof.Dr. Melahat Dönmez, domuz gribi aşısının hem anneyi, hem de bebeği korumaya yardımcı olacağını açıklayarak, şunları söyledi:

"Grip aşıları sadece 6 ay ve üzerindeki bebekler için önerilmektedir. Dolayısıyla 6 aylıktan daha küçük bebek ile birlikte yaşayan herkes hem H1N1 hem de mevsimsel grip aşısını olmalıdır. Domuz gribi aşısı, hem de mevsimsel grip aşısı emziren annelere yapılabilir. Aşılı anneden bebeğe sütle geçecek antikorlar bebeği korumaya yardımcı olacaktır."

Çalışan hamilelerin kesinlikle maske takması gerektiğini vurgulayan Prof.Dr. Dönmez, "İnsan yoğunluğunun yaşandığı alanlarda çalışan ve sürekli insanlarla karşı karşıya olan hamile bayanların domuz gribine yakalanma riski daha fazla. Hamile bayanlar çalışırken mutlaka maske takmalı" dedi.

 

DHA


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:02 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.