HAMİLELER DE ŞİDDET GÖRÜYOR

A.A

Her 3 kadından birinin gebelik süresince eşinden cinsel, psikolojik ve fiziksel şiddet gördüğü belirlendi.


İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Başkanı Doç. Dr. Osman Celbiş yaptığı açıklamada, yaptıkları araştırmada kadına karşı şiddette gebelik dönemini ele alarak incelediklerini, çıkan sonucun kendilerini de şaşırttığını belirtti.

Kent merkezi, ilçeler ve köyleri kapsayan araştırmada 824 gebe kadınla bire bir görüşmeler yapıldığını dile getiren Celbiş, yaptıkları araştırmanın Avrupa'nın alanında önde gelen bilim dergilerinden “European Journal of Public Health”de yayımlandığını kaydetti.

Gebe kadınlarda şiddetin varlığı ve nedenleri ile ne kadar sıklıkla şiddet gördüklerini araştırdıklarını anlatan Doç. Dr. Osman Celbiş, şunları söyledi:
“Yaptığımız araştırmanın sonuçlarına göre gebe kadınların, gebelikleri süresince yüzde 8,5'i cinsel, yüzde 34,8'i psikolojik, yüzde 16,3'ünün de fiziksel şiddete maruz kaldığını belirledik. Toplamda her 3 kadından biri gebelik süresince şiddete uğradığını ortaya çıkardık. Bu bizi bile şaşırttı.”

“KIRSALDA ŞİDDET ARTIYOR”

Kırsaldaki gebe kadınlarda şiddete uğrama oranlarının daha yüksek olduğuna işaret eden Celbiş, şunları kaydetti:

“Yapılan araştırmada ortaya çıkan sonuçlardan biri de kırsalda şiddetin daha yüksek olduğu gerçeğiydi. Kırsalda şiddet riski çok daha yüksek. Malatya'da yıllık ortalama 15 civarında gebelik yaşanıyor. Bunların yüzde 70 gibi ciddi bir kısmının da kırsalda olduğuna baktığımızda şiddetin maalesef daha ciddi boyutlara çıktığını fark ediyoruz.”

Celbiş, cinsel şiddetin başlıca nedeninin erkeğin kadına bakışından kaynaklandığını da dile getirdi.

“ERKEĞİN ŞİDDET İÇİN BAHANESİ ÇOK”


Araştırma kapsamında şiddetin nedenlerini de ele aldıklarına işaret eden Celbiş, bazı nedenlerin “şiddet riski” olarak kadının karşısına çıktığını kaydetti.

Doç. Dr. Osman Celbiş, “Buna göre, bir kadın sigara içiyorsa şiddet görme riski 1,8 kat artarken, eğitim seviyesi düşük bir kocası varsa risk bu kez 2,5 kat artıyor. Koca işsiz ise kadın için risk bu kez 3 kat artıyor. Kadın istemeden gebe kaldıysa kocasından şiddet görme olasılığı 5 kat artıyor” diye konuştu.

“AĞLAYARAK ANLATTILAR”


Gebelik dönemindeki şiddetin kadınları önemli ölçüde olumsuz etkilediğini anlatan Celbiş, araştırma sırasında kadınlarda bunu net olarak gördüklerini kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birçok kadının kendisiyle görüşme yapılırken uğradığı şiddeti ağlayarak anlatılar. Bu tür araştırmaların ülke genelinde yapılması gerekiyor. Sağlık Bakanlığının da bu anlamda gebelerde değişimleri, temel risk faktörlerini belli periyodik aralıklarla ölçmesi, değerlendirmesi gerekiyor.”
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:02 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.