Hamilelik depresyonu çocuğu da etkiliyor

Hamilelik depresyonu çocuğu da etkiliyor Hamilelik sırasında depresyon geçiren kadınlar yaşıtlarına göre daha yavaş büyüyen bebeklere sahip oluyor.

LONDRA - Hamilelik sırasında depresyon geçiren kadınların yaşıtlarına göre daha yavaş büyüyen bebeklere sahip olabilecekleri bildirildi. İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye göre, araştırmacılar hamilelik sürecinde depresyon geçiren kadınların yaşıtlarına göre daha yavaş büyüyen bebeklere sahip olabileceklerini bildirdi. Uzmanlaşmış BJOG dergisinde yayınlanan çalışmada, araştırmacılar 1991 ve 1992 yıllarında çocuk doğuran 11 bin 98 kadının kayıtlarını inceledi. Uzmanlar, hamilelik süresince kadınlardaki depresyonun düzeyini değerlendirerek, bununla çocuklardaki gelişimsel sorunlar arasında bir bağ kurdular. Çalışmada, depresyonun bilişsel veya davranışsal problem çıkma riskini üç katına çıkarttığı belirlendi.

KAYNAK: //www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=Detay&ArticleID=885543&Date=01.07.2008&CategoryID=79

 Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:02 Temmuz 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.