Hamilelik ile ilgili doğru bilinen 10 yanlış

Hamileyken iki kişilik yemek yemek, gebelik süresince tüm seyahatleri iptal etmek ve mümkün olduğunca az hareket etmek...

Tüm bu doğru bilinen yanlış uygulamalar, hem anne adayının hem de bebeğin hayatını riske sokabiliyor. Uzmanlar, hamilelikte doğru bilinen 10 yanlış hakkında bilgi verdi.

“HAMİLELİK 9 AY SÜRER”

Yanlış! Gebelik, adet döneminin son gününe göre hesaplanır. Son adet tarihine 7 gün eklenir ve aydan 3 gün çıkarılır. Buna göre son adet tarihinden itibaren 40 hafta olarak doğum tarihi belirlenir.

Bu tahminler doğrultu-sunda doğum tarihinin tutma olasılığı yüzde 70 civarındadır. Ayrıca yüzde 10 ihtimalle bazı anne adaylarının çeşitli nedenlerle erken doğum yapma ihtimali olduğu da unutulmamalıdır.

“ANNE ADAYI 2 CANLI OLDUĞU İÇİN 2 KİŞİLİK YEMEK YEMELİDİR”

Yanlış! Anne adayının hamile kaldıktan sonra iki kişilik yemek yemeye başlaması, hatalı bir beslenme davranışıdır. Anne adayı hamilelik süresince sadece 9-16 kilo almalıdır. Ayrıca gıda kalitesi ve yeme düzeni de çok önemlidir. Dengeli beslenilmeli ve aynı zamanda da hareket edilmelidir ki çok kilo alınmasın.

“GEBELİKTE CİNSEL İLİŞKİ BEBEĞE ZARAR VERİR”

Yanlış! Gebelik cinsel hayat için bir engel oluşturmaz ve bebeğe de herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Sadece anne adayının düşük ve erken doğum riski varsa cinsel hayat kısıtlanır.

“ANNE KARNINDAKİ BEBEĞİN ÇOK SAÇI VARSA HAMİLELİK DÖNEMİ BULANTILARLA GEÇER”

Yanlış! Bebeğin saçlarının çıkmaya başlaması anne adayının mide şikayetlerinin artmasına neden olmaz. İlerleyen gebelik haftalarında bebeğin diyafram ve mideye baskı yapması sonucunda ya da çok fazla yemek yenildiği dönem mide şikayetleri artar.
Az ve sık yenerek, uykuda yüksek yastık kullanılarak ve kimi zaman da doktorun önereceği ilaçlarla mide yanması ve reflü rahatsızlıklarını önlemek mümkündür.

“HAMİLEYKEN UÇAĞA BİNMEK DÜŞÜĞE NEDEN OLABİLİR”

Yanlış! Gebelikte seyahat sakıncalı değildir. Ancak kısa mesafeler, en fazla 2 saat sürecek arabalı yolculuklar ve mümkünse uçak yolculuğu tercih edilmelidir. Gidilen bölge de uzak, tehlikeli ve tıbbi olanakların kısıtlı olduğu bir yer olmamalıdır.

“ERKEN DOĞAN YA YAŞAYAMAZ YA DA BEBEK SAĞLIKSIZ OLUR”

Yanlış! Erken doğan bebeklerin yaşama ihtimali düşük değildir, aksine giderek yükselmektedir. Özellikle yenidoğan yoğun bakımı tam donanımlı olan hastanelerde artık 24-26 hafta ve üstünde dünyaya gelen bebekler de yaşayabilmektedir. Bebeğin normal şartlarda anne karnında kalması gereken ideal süre 38 haftadır ve zamanında doğum daha sağlıklıdır. Erken doğan bebek iyi bir bakımla kısa zamanda yaşıtlarının gelişim düzeyini yakalayabilmekte ve yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmektedir.

HAMİLELER X-RAY CİHAZINDAN GEÇEMEZ VE AKCİĞER FİLMİ ÇEKTİREMEZ”

Yanlış! Radyon gebeler için risklidir ancak X-Ray cihazları gebeler ve bebekleri için büyük bir risk taşımamaktadır. Ayrıca akciğer filmi esnasında alınan radyasyonunun dozu da çok düşük olduğu için güvenilirdir.

“HAMİLE KADIN AŞERDİĞİ GIDAYI TÜKETMEZSE BEBEĞİN BİR UZVU EKSİK OLUR”

Yanlış! Aşermek gebeler için psikolojik bir durumdur. Hamilelikte anne adayının temel kuralı, doğru ve dengeli beslenme olmalıdır. İstenilen her yiyeceği tüketmenin bebekte organ eksikliğine neden olacağı inanışı doğru değildir.

“HAMİLEYKEN SPOR YAPILMAZ”

Yanlış! Gebelikte hareketsizlik, hem anne adayının hem de bebeğin hayatı için risklidir. Bu dönemde ağır sporlar yapılmamalıdır ancak düzenli yürüyüş ve hafif egzersizler önerilmektedir. Düzenli spor yapan anne adaylarının doğum sürecini çok daha kolay atlattıkları da unutulmamalıdır.

“HAMİLELİKTE SAÇ BOYATMAK VE MAKYAJ YAPMAK BEBEĞE ZARAR VERİR”

Yanlış! Anne adayları gebelikte saçlarını boyatabilir ancak genel olarak kimyasal maddelerden kaçınılması gereklidir. Yapılan araştırmalara göre gebeliğin 3. ayından sonra saç boyatmanın sakıncalı olmadığı ortaya koyulmuştur.  Makyaj maddelerinde ise minimal dozda kullanıldığı müddetçe bir sakınca görülmemektedir.

HÜRRİYET


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:27 Ağustos 2017Yayınlanma Tarihi:01 Mart 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.