Hamilelik sizi böyle değiştirecek

Hamilelik vücudunuzda inanılmaz bir değişiklik yaratır. Peki bu nasıl oluyor ve hamileyken kendinize nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Hamilelik vücudunuzda inanılmaz bir değişiklik yaratır. Peki bu nasıl oluyor ve hamileyken kendinize nasıl yardımcı olabilirsiniz?

KALBİNİZ GENİŞLER

hamileliksurecHamile kaldığınız andan itibaren kalbiniz ve rahminiz genişlemeye başlar. Kalbiniz ve ciğerleriniz daha çok çalışmak  zorunda kalır ve iş yükünüz artar. Bunu rahat hale getirmek için doğru bir pozisyonda oturmanız gerekir. Eğer eğri oturursanız, bebeğiniz rahat hissetmeyecektir.

İSKELETİNİZ YUMUŞAR

Östrojen hormonunuz yüksek bir seviyeye ulaşır ve gevşetici bağlarınız normalden daha fazla rahatlar. Kaslarınız olduğundan fazla gerilir ve bu durum size bir süre sonra acı vermeye başlar. Bu yüzden bir şey alırken veya evinizi toparlarken dizinizin üzerine çökerek bunu yapın, eğilerek almaya çalışmayın.

VÜCUDUNUZ ŞİŞMEYE BAŞLAR

Vücudunuzda ekstra bir sıvı döngüsü olur, bu da ödeme ve şişkinliğe sebep olur.  Daha çok ayaklarınızda böyle bir durum meydana gelebilir. Ayaklarınızı uzatıp 15 dakika boyunca dinlenirseniz sıvı döngünüz normal hale gelecektir ve şiş olan ayaklarınız normal haline dönecektir.

CİLDİNİZ DEĞİŞİR

Cildiniz kuru olur ve gerilmeye başlar. Bu durum çatlaklara sebep olabilir. Nemlendirici kullanın ve çatlamayı önleyin.

DAMARLARINIZ DAHA BELİRGİN OLUR

Varis damarların ortaya çıkması genetiktir, her hamile kadında meydana gelmez. Eğer olursa sizi yormayacak egzersizler yapın ve külotlu çorap giyin. Uzun süre ayakta durmaktan kaçınmalısınız.

RAHMİNİZ BÜYÜR

Rahminiz dokuz ayın sonunda bir karpuz büyüklüğüne ulaşır. Sancılarınız artmaya başlar çünkü bebeğiniz kaburga kemiğinize dokunur. Kaslarınızın gerilmesinden dolayı canınız yanmaya başlayabilir. Eğer çok acı çekmeye başlarsanız, doktorunuza başvurun. Sizi rahatlatacak egzersizleri gösterebilir.

SAÇLARINIZ GÜRLEŞİR

Saçlarınızın dökülmesi azalacağı için saçlarınız gürleşir ve daha parlak bir hale gelir.

TUVALETE SIK GİTMEYE BAŞLAYABİLİRSİNİZ

Hamileliğinizin ilk üç ayı tuvalete daha sık gitmeye başlarsınız. Çay ve kahveyi bırakın sadece su ve meyve suyu için.

VÜCUDUNUZ DAHA ESNEK HALE GELİR

Vücudunuz kendini doğuma hazırlamak için eklem ve bağlarda esneklik kazanır. Bu durumda bacak bacak üstüne atmaktan kaçının.

ELLERİNİZ KARINCALANABİLİR

Ellerinizde uyuşma ve karıncalanma meydana gelebilir. Doğum yaptıktan sonra bu durum geçecektir. Eğer sizi rahatsız edecek derecedeyse fizyoterapiste başvurabilirsiniz. MAHMURE

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:05 Ocak 2015Yayınlanma Tarihi:08 Ocak 2015