Hamilelikte eşlerinizi de unutmayın

Kadınlar dikkat! Eşinize sevgi ve ilginizi her fırsatta gösterin. Hamilelikte eşlerinizi sakın unutmayın.

Kadınlar dikkat! Eşinize sevgi ve ilginizi her fırsatta gösterin. Hamilelikte eşlerinizi sakın unutmayın.

Hamilelik bir kadın için hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan zor bir süreçtir. Kaygılarınız, hormonlarınızın da devreye girmesiyle sizi farklı ruh hallerine sokar. Bu duygusal geçişler, bir bakmışsınız ki eşinizle olan ilişkilerinize zarar veriyor. Eşiniz kendini yalnız ve uzak hissediyor. Oysa hamilelikte de eşlerinizle aranızı iyi tutmanız çok kolay!

AİLE İÇİNDE SAĞLIKLI İLETİŞİM KURMANIN YOLLARI

Anne adayının bu süreçte çevresiyle ve eşiyle olan ilişkilerine zarar verebileceğini belirten uzmanlar, anne olma endişesi ve bir bebeğin sorumluluğuna hazırlanmanın bazı kadınlar için eşlerini geri plana atmak anlamına gelebileceğini söylüyor ve anne adaylarına tavsiyelerde bulunuyor.

STRESTEN KURTULUN

* Bedeninizin bu formunu, alınan kilolar olarak görmeyin. Çocuğunuzun güvenli bir biçimde dünyaya gelmesini sağlayacak olan mucizevi bir sığınak olduğunu düşünün. * Eşinizin sizi beden ölçülerinizle değil, ortağı olduğunuz mucizevi durum ile gördüğünü unutmayın. * Hamilelik süresince eşinizin bedeninize dokunmasına izin verin, vücudunuzu saklamayın. * Yakın çevrenizdeki kişilere bedensel kaygılarınızdan bahsedin, onların bu konu ile ilgili yorumlarını dinlemek size iyi gelecektir. * Gereksiz yere alınganlık yaptığınızı fark ettiğinizde davranışınızı sürdürmek yerine yeni bir başlangıç yapın. * Eşinizin bazı davranışları sizi üzüyorsa mutlaka bunu dile getirin, biriktirip sinirli bir anınızda ortaya çıkmasına ve ilişkinizi zedelemesine izin vermeyin. * Hamilelik sürecinde eşinizden neler beklediğinizi kendisine anlatın, onun zihninizi okumasını beklemeyin. * Hamilesiniz diye, bir eş ve kadın olduğunuzu asla unutmayın. Kendinize bakmanız, iyi görünüp iyi hissetmeniz ve dinç olmanız, hem hamilelik süreci için yararlı, hem de bu süreç içinde eşiniz ile olan ilişkinizin dengesi için önemlidir. * Kendinizi eve kapatmayın, sosyal aktivitelerde bulunun. Sosyal motivasyonlarınızdan uzaklaşmak sizi daha negatif yapabilir. Doktorunuzun izin verdiği kadar spor yapın.

EVLİLİK TERAPİLERİ HAKKINDA BİLGİ ALIN

* Giysilerinize özenin. * Hamilelik sürecini eşiniz ile birlikte yaratıcı ve eğlenceli geçirmeye özen gösterin. Bu süreci renklendirmek için günlük tutmak, fotoğraf çekmek, kamera çekimleri yapmak gibi birçok şey uygulanabilir. Bu yolla heyecanınızı ve duygularınızı eşinizle de paylaşabilirsiniz. FORMSANTE

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:03 Ağustos 2012Yayınlanma Tarihi:08 Ağustos 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.