HAMİLELİKTE SİNİR BOZAN 6 ŞEY!

Formsante

Hamilelikte bunalıma sebep olan ve hamilelerin sinirini bozan 6 temel şey nedir?


Hamileliğin her döneminin kendine özgü psikolojik uyum süreçleri vardır. Hamileliğin ilk dönemi yeni duruma ve hamile olduğu gerçeğine uyumdur. Eğer çocuk planlı ve isteyerek dünyaya getiriliyorsa mutluluk duygusu yaşanır. Kuşkusuz kadının aile durumu, eşle ilişkisi, hamilelik durumunun yaratacağı yeni güçlükler ve gereksinmeler hamileliğe ilişkin annenin tutumunda etkin rol oynar.

Hamilelikte değişen hormonel yapıya ve sosyal değişimlere bağlı olarak stres artışı görülür. Bu dönemde duygusal değişimler görülebilir. Önceki dönemlere göre anne adayı daha sık sinirlenebilir. Toleransı düşebilir. Önceleri tepki göstermediği bazı durumlarda ani tepkiler verdiği görülebilir.

En önemli nedeni hamilelikte meydana gelen fiziksel ve ruhsal değişimlere ilişkin yaşanan uyum güçlüğüdür. Strese neden olan bazı hamilelik endişeleri şunlardır;

HAREKET KISITLILIĞI


Hamilelikle birlikte artık eskisi koşturmacalı işlerden uzak kalmak gerekiyor. Bu durumda özellikle hareketli bir yaşam tarzına sahip anne adayları sıkıntı yaşayabiliyorlar. Arkadaşları tatil planlarken, hamileler daha az aktivite gerektiren programlar yapmak zorunda kalıyor. Yurtdışı tatilleri, uçak seyahatleri azalmaya başlıyor. Düşük tehlikesiyle birlikte güvenli bir yer olarak evi tercih etme ve dışarı çıkmalarda azalma olması hamile bayanların sıkıntısını artırabiliyor.

FİZİKSEL GÖRÜNÜM VE ESTETİK KAYGILAR

Hamilelik ve doğum sonrasında vücutta, özellikle karın ve göğüs bölgesinde çatlamaların olacağına dair endişeler zaman zaman hamile bayanları rahatsız edebiliyor.

KİLO İLE İLGİLİ ENDİŞELER

Doğum sürecinde alınan kiloların tekrar verilemeyeceğine dair endişeler.

SEVİLMEDİĞİ DÜŞÜNCESİ


Hamilelik öncesine göre daha fazla kırılgan olma, hassaslaşma, alıngan olma gibi nedenlerden dolayı sevilmediği, özellikle eşi tarafından eskisi kadar beğenilmediğine yönelik endişeler.

DOĞUM İLE İLGİLİ ENDİŞELER

Hatalı öğrenmeler sonucu geliştirilen yanlış inançlar sıkıntı kaynağı olabilir. Sancıların dayanılmaz olduğu, doğumun çok riskli ve zor olacağı düşünceleri, doğum anında sakatlanabileceği ya da hayatını yitirebileceği korkuları görülebilir.
Annelik Rolüne Yönelik Endişeler
İyi bir anne olamayacağı, çocuğuna sahip çıkamayacağı, anneliği beceremeyeceğine ilişkin kaygılar.

BU ENDİŞELER NE ZAMAN GEÇER?


Kişiden kişiye değişimler gösterir. Hamileliğin ilk üç ayında uyum sorunları daha sık olabilir. İkinci dönem 3-6 ay arası ise genelde daha kolay geçmektedir. Son döneminde ise hamileliğin neden olduğu bedensel kısıtlılıklar ve bedensel değişimler stresi tekrar artırabiliyor. Genelde hamilelik süresince azalma yönünde eğilim gösterse de bazı kişilerde ise bu stres pek azalmayabiliyor. Bu durumda psikolojik destek alınmalıdır.


 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:04 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.