HANGİ HASTALIKLAR TETİKLİYOR

DR. SEMRA BARİPOĞLU
PSK. YILDIZ BURKOVİK

Uzun süreli alkol ya da madde kullanımı bu sorunu beraberinde getirebilir.

Hatta öyle ki, maddeler için konuşursak bazı uyarıcı maddeler tek kullanımda bile panik atağa neden olabiliyor. Bunların denenmesi sonrasında bile hastalar panik atak yaşayabiliyor. Bazı duyarlı kişilerde alkolün tek kullanımı da panik atağa neden olabiliyor. Zaten yüksek ve uzun süreli dozda alkol ve madde kullanımı da panik atağın gelişmesine yol açıyor. Sosyal fobi de hem kendi başına sık karşılaşılan bir rahatsızlık, hem de panik atağa neden olabiliyor. Toplum içinde konuşamama, ellerde titreme, yiyip içememe de sosyal fobi belirtisidir ve bazı anlarda panik atak boyutunda belirtiler ortaya çıkabilir.

Panik atağın ortaya çıkardığı sorunlar neler?

Panik bozukluk yaşanınca kişinin sosyal ve akademik işlevselliği düşünce, bu tabloya depresyon ekleniyor. Özellikle hastalık tanınmadığı zaman bu oluyor, tanındıktan sonra ise depresyon gelişmiyor.  Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Ocak 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.