HANGİ MODEL DAHA CANA YAKIN

NP GRUP

Araba seçerken kişilerin kendisine daha sevimli gelen arabaları tercih ettiği ortaya çıktı. Canlılığı olmayan bir arabanın seçiminde ortaya çıkan bu psikoloji, kişinin araba seçerken kendisine cana yakın olanı tercih ettirdiğini belirledi.

Viyana Üniversitesi'nde yapılan çalışmada, kişilere Nissan ve BMW marka arabalar sunuldu. Katılımcıların BMW gibi, daha geniş duruşa sahip, kısık farları olan arabaları dominant, erişkin ve düşmanca algıladıkları saptandı. Nissan modeli gibi, ön camları daha çıkıntılı, farları daha yuvarlak olan arabaları ise daha uysal, çocuksu ve arkadaşça buldukları ortaya çıktı.

Florida State Üniversitesi'nden Dennis Slice'nin yorumu ise ilginç:  "Bu özellikler bize bebeklerin daha büyük olan alnını ve gözlerini hatırlatıyor olabilir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:05 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.