Hareketleri taklit edebilen robot el

Trabzon'da, Beşikdüzü Ticaret Meslek Lises Robotik Kulübü öğrencilerinin yaptığı "Hareket Kopyalayan Robot El" projesinin, bomba imhasında ve bir eli olmayan engellilere yardımcı olmak amacıyla kullanılabileceği belirtildi.

Trabzon'da, Beşikdüzü Ticaret Meslek Lises Robotik Kulübü öğrencilerinin yaptığı "Hareket Kopyalayan Robot El" projesinin, bomba imhasında ve bir eli olmayan engellilere yardımcı olmak amacıyla kullanılabileceği belirtildi.

robotelRobotik Kulübü Sorumlusu Ömer Günaydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık altı ay önce kurulan kulüpte öğrencilere elektronik, programlama ve mekanik eğitimi verildiğini söyledi. Öğrencilerin eğitimler doğrultusunda çeşitli projeler üretip, bu yıl katıldıkları bazı yarışmalardan derece elde ettiklerini belirten Günaydın, iki öğrenci tarafından, sensörler üzerinde çalışan ve hareket kopyalayabilen robot el yapma fikrinin ortaya atıldığını dile getirerek, "Öğrencilerimiz bu fikirden yola çıkarak çalıştılar ve sonunda hareket kopyalayabilen robot el yaptılar. Robot el, üzerinde flex sersörlerin bulunduğu eldivenden parmakların hareketiyle aldığı komutu, kablolar aracılığıyla diğer eldivene ileterek harekete dönüştürüyor. Robot el, insan elinin yaptığı hareketleri birebir taklit edebiliyor" diye konuştu.

"LİSELERARASI PROJE YARIŞMASINDA ALTIN MADALYA KAZANDIK"

Eldivenin parmak kısmına esnek yapıya sahip flex sensör takıldığını anlatan Günaydın, şöyle devam etti: "Eldiveni giyen kişinin parmaklarını hareket ettirmesiyle flex sensörlerden alınan komut, sermo motorlar aracılığıyla işlemciye gönderiliyor. İşlemci bu verileri işleyerek, robot elin aynı hareketi yapmasını sağlıyor. Projemizle TÜBİTAK'ın Erzurum'da gerçekleştirdiği Ortaöğretim Kurumları Araştırma Projeleri Bölge Final Yarışmasına katıldık ve birinci olduk. Ankara'da 20 Mayıs'ta düzenlenen Türkiye finaline de katılacağız. Ayrıca İzmir'de gerçekleştirilen DOOSEF Türkiye Liselerarası Proje Yarışması'nda birinci olarak altın madalya kazandık." Günaydın, "Hareket Kopyalayan Robot El" projesinin geliştirilerek bomba imha etmede kullanılabileceğini, ayrıca bir eli olmayan engellilerin kullanımına sunulabileceğini söyledi. Projeyi geliştiren öğrencilerden Lokman Çalışkan, alıcı verici devrelerin sisteme dahil edilmesiyle kabloların ortadan kaldırılabileceğini vurgulayarak, şunları söyledi: "Robot elin üzerine yerleştireceğimiz kamera, altına yerleştireceğimiz tekerler veya yay sistemi sayesinde, komutlar vererek kabloyu kesecek ve bombayı imha edebileceğiz. Bir eli olmayan engelli kardeşlerimiz var, onlar için yararlı bir çalışma olur diye düşünüyoruz." Selim Abdioğlu ise projeyi, sensörlerin çalışma mantığı üzerinde araştırma yaptıkları sırada ortaya atılan fikirden yola çıkarak geliştirdiklerini söyleyerek, "Proje sayesinde elde ettiğimiz başarıdan dolayı büyük mutluluk duyduk" dedi.. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:18 Nisan 2013Yayınlanma Tarihi:24 Nisan 2013