HAREKETSİZ KALMAYIN

A.A

DSÖ hareketsizliğin 60 yaş altı ölümlerdeki etkisinin giderek artığına işaret ederek, hareketsizlikle mücadeleye çağırdı.


Dünya Sağlık Örgütü'nün resmi internet sitesinden derlenen bilgilere göre, dünya genelinde her yıl bulaşıcı olmayan hastalıklar nedeniyle 60 yaşın altında 9 milyon kişi hayatını kaybederken, son 50 yılda hareketsizlik bu ölümlerin en önemli 4 nedeni arasında yer almaya başladı.

Her yıl 1.9 milyon kişinin doğrudan hareketsizlikten kaynaklanan nedenlerle yaşamını yitirdiğine işaret eden DSÖ, üye ülkelere vatandaşlarını hareketsizliğin neden olduğu hastalıklar konusunda bilgilendirme ve aktiviteyi artırıcı yaşam biçimlerini teşvik etme çağrısında bulundu.

Sıklıkla gelişmiş ülkelerde görülen hareketsizliğin tetiklediği hastalıkların, son yıllarda farklı gelir düzeylerindeki ülkelerin tümünde artış gösterdiğine dikkati çeken DSÖ, kalp damar hastalıkları, metabolik sendrom, Tip 2 diyabet gibi hastalıklarla doğrudan bağlantısı bulunan fiziksel aktivite yetersizliğinin, ciddi önlemler alınmaması durumunda yeni bin yılın en önemli sağlık sorunu olacağını belirtiyor.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Margaret Chan ile Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Jacques Rogge, fiziksel aktivitenin artırılması gerekliliğine dikkati çekmek için geçtiğimiz günlerde Lozan'da ortak bir bildiriye imza atmıştı. Bildiride, iki kurumun ülkeler ve uluslararası düzeyde, sporun ve hareketin her yaş grubunda yaşamın bir parçası olarak algılanması için işbirliği yapacakları belirtilmişti.

Dr. Chan, imza töreninde yaptığı konuşmada, dünyada ölümle sonuçlanan birçok hastalığın üstesinden gelmek için bireylerin daha fazla hareket etmeleri gerektiğine işaret ederek, herkesin günde en az yarım saat fiziksel aktivitede bulunmasını sağlamak için kurumlar arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesinin önemli olduğunu belirtmişti.

DSÖ, “kasları hareket ettiren ve vücudun enerji yakmasını sağlayan tüm hareketleri” fiziksel aktivite olarak tanımlıyor. Yürüyüş, dans ya da bisiklete binmek gibi bir aktiviteyi günde 30 dakika süreyle yapmanın, kalp damar hastalıkları, obezite, diyabet gibi hastalıklarla mücadelede önemli rol oynadığına işaret eden DSÖ, bu tür aktivitelerin kişinin yalnızca fiziksel değil, ruhsal sağlığına da iyi geldiğini belirtiyor.

Kilo kaybetmek isteyen yetişkinlerin günlük hareket sürelerini yarım saatin üzerine çıkarmaları gerekirken, okul çağındaki çocuk ve gençlerin günde en az bir saat hareket etmeleri öneriliyor.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:11 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.