HARİKA İÇECEK AYRAN

İnternethaber

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni Ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, vücudun ter yoluyla kaybettiği su ve mineralin yerine konması açısından büyük önem taşıyan ayranın, sağlık açısından son derece yararlı bir içecek olduğunu söyledi.

Mineral ve vitamin deposu

Ayranın, hayli zengin bir içeriğe sahip. Kalsiyum ve potasyum içermesi nedeniyle özellikle kemik ve dişlerin oluşumuna olumlu etki yapıyor. A, B12, D, B2 ve B6 vitaminleri ile protein deposu bir içecek.

Yan etki yok
Prof. Dr. Tayar, ayranın bugüne kadar hiçbir olumsuz etkisinin saptanmadığına işaret ederek, şöyle konuştu: "Ayran, özellikle içeriğinde bulunun yoğurt bakterileri sayesinde çok önemli bir içecek. Yoğurt bakterilerinin antikanserojen etkileri araştırmalar sonucunda ortaya kondu. Bu araştırmalarda, özellikle yoğurt bakterilerinin kanser başlangıcını önlediği ve tümör hücrelerinin gelişimini geriletiği saptandı. Yoğurt bakterileri taşıyan ayran ayrıca, kolesterol miktarını azaltmasının yanı sıra, toksik maddelerin nötralizasyonunu da sağlıyor."

Ayranın, vücudun sıvı dengesinin korunması açısından da önemli olduğunu dile getiren Prof. Dr. Tayar, terleme sonucu kaybedilen sıvının, yine mutlaka sıvı tüketimiyle geri kazanılması gerektiğini ve bu sıvının sodyum ve klorür iyonları açısından zengin olmasının büyük önem taşıdığını kaydetti.

Ayran

-Elektrolit yönünden oldukça zengin bir içecek. Bu sebeple, bolca ayran tüketmek gerekiyor.
-Bağırsak florasının stabilitesini artırıyor ve düzenliyor.
-Sindirim sistemindeki olumsuzlukların giderilmesine yardımcı oluyor. Birçok sindirim bozukluğu üzerinde tedavi edici etki yapıyor.
-Vücudun sıvı akışını dengelemek ve normal kan basıncını sağlamak için gerekli olan potasyumu sağlıyor.
-Kilo almaktan kaçınanlar için de son derece fayda bir içecek.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Ağustos 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.