Harvard'lı profesöre biyolojik saldırı iddiasıyla tutuklama

Harvard’da Görevli Kimya Profesörü Charles Lieber , Çin ile İlişkilerinde Yalan Söylediği Gerekçesiyle Tutuklandı.

FBI, Harvard Üniversitesi Kimya ve Kimyasal Biyoloji Bölüm Başkanı Charles Lieber’ı, kendisi ile ilgili yalan beyanatta bulunma, Wuhan’da bulunan bir Üniversitede yürütülen program hakkında duyduğu ama teması olmadığı hakkında yalan söylediği için tutuklandığını açıkladı.

1.500.000 USD BÜTÇE VERİLMİŞTİ

The New York Tımes'ta da yer alan habere göre, Harvard Üniversitesi’inde bölüm başkanı olarak görev alan ve nanobilim alanında çalışma yapan bir laboratuvara liderlik eden Charles Lieber, Çin’in Bin Yetenek Planı olarak bilinen planla teması konusunda ABD’ye yalan söylemekle suçlanıyor. İlişkisi olmadığını söylediği programdan aylık 50.000 USD maaş aldığı, harcamaları için 150.000 USD lik bir bütçe ayrılan ve liderlik ettiği araştırma laboratuvarı kurmak için 1.500.000 USD üzerinde bütçe verilen Charles Lieber, Çin'de yürüttüğü programa devam ederken diğer yandan USA Savunma Bakanlığı  ve Ulusal Sağlık örgütünden yaptığı araştırmalar için fonlar aldığı belirlendi.

3 AYRI SUÇU AÇIĞA ÇIKTI

Yıllık 39 Milyon USD lik fon bütçesi ayıran Ulusal Sağlık Örgütünden aldığı fonlar ile USA yararına ve USA ‘da yapılan çalışmaları Çin yararına kullandığı  ve bu çalışmaların neticelerini ve süreçlerini Çin ile paylaştığı kanıtlandığını belirten FBI; yaptığı açıklamada Çin Devletinin ABD’ye karşı ekonomik casusluk, araştırmaların çalınması gibi unsurlar içeren 3 ayrı suçu açığa çıkardıklarını belirtti.

PROFESÖRE BÜYÜK SUÇLAMALAR

Bir diğer suçlama ise; Çinli Boston üniversitesi Fizik departmanında Polimerler üzerine çalışan bir araştırmacının vize başvurusunda Çin ordusunda teğmen olduğunu saklaması üzerine olurken 3. Suçlamanın yine Harvard’ın sponsor olduğu Kanser araştırma projesinde çalışan Çin uluslu bir kişinin biyolojik materyallerin ve araştırmalarının Çin’e kaçırılması üzerine olduğunu belirtti.

FBI, moleküler biyoloji, polimer, kimya, kanser araştırmaları, nano teknoloji, bilgisayar bilimleri, gibi konular üzerine olan hiçbir şeyin kazara ve tesadüf olmadığını her şeyin planlı programlı ABD’nin çalışanlarının Çin yararına kullanılması üzerine olduğunu. Çin’in ABD akademisyenler, araştırmacılar yerleştirerek burada geliştirilen teknolojilerin tekrar Çin’e kaçırmak üzerine uzun vadeli planlar yaptığının işareti olduğunu söyledi.

https://www.nytimes.com/2020/01/28/us/charles-lieber-harvard.html

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Mart 2020