Hasta bakan aileler eve mahkum olmayacak

Sağlık Bakanlığı, bakıma muhtaç engelli ya da hastası nedeniyle eve mahkum olan ailelerin sosyal hayatla bağlarını koparmamaları için proje hazırlamak için çalışma başlattı.

Sağlık Bakanlığı, bakıma muhtaç engelli ya da hastası nedeniyle eve mahkum olan ailelerin sosyal hayatla bağlarını koparmamaları için proje hazırlamak için çalışma başlattı.

Sağlık Bakanlığı'nın evde sağlık hizmetlerinden sorumlu birimi Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu'nun Başkan Yardımcısı Orhan Koç, engelli Songül Kaya'yı  (10) ziyareti sırasında, bakanlığın bu hizmetinden yararlanan ailelerin sosyal yaşamlarının desteklenmesi çalışmalarıyla ilgili AA muhabirine bilgi verdi. Sağlık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın birlikte yürüttüğü evde bakım hizmetinden memnuniyet oranının yüksek olduğunu dile getiren Koç, aile ziyaretleriyle eksiklikleri yerinde tespit edebildiklerini söyledi.

TIBBİ SOSYAL HİZMET BİRİMLERİ KURDUK”

Kısa bir süre önce hastanelerde “tıbbi sosyal hizmet birimleri”  kurulduğunu bildiren Koç, bu birimlerin hastaların sosyal sorunlarının belirlenmesi ve çözümü için çalıştığını belirtti. Bunların daha da yaygınlaştırılacağını kaydeden Koç, “Tıbbi sosyal hizmet biriminin koordinasyon görevi çok önemli. Hastaların sadece tıbbi gereksinimlerini değil, sosyal yaşamıyla ilgili eksikleri, yapılamayanları,  yapılması gerekenleri belirleyip bunları çözüme kavuşturacak” diye konuştu.

“HASTA YAKINLARI EVE MAHKUM YAŞIYOR”

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile yaptıkları evde bakım ziyaretlerinde, hasta yakınlarının kendilerinden para yerine hastalarını birkaç saatliğine bırakabilecekleri yardımcılar istediklerini anlatan Koç, şu değerlendirmelerde bulundu: “Tamamen eve mahkum bir hayat süren hasta yakınları, sosyal yaşamdan soyutlanmış durumda. Ailenin psikolojisi bozuluyor. Biz şimdi bu sorunu nasıl ortadan kaldırabiliriz ona bakıyoruz. Evde hastasına bakan aile fertlerinin sosyal yaşantısına dönük programlar yapmak gerekir. Bunu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile görüşüyoruz. Bunlar için etkinlikler, sosyal aktiviteler yapılabilir. Kendilerine zaman ayırabilmeleri için sertifikalı profesyonel yardımcı gönderilebilir. Kendisine haftada bir gün ayırabilse herhalde çok daha moral açıdan kendine gelecektir. Bunları tartışıyoruz, devletin imkanlarını kullanarak bunu nasıl yapabiliriz üzerinde duruyoruz. Sivil toplum kuruluşlarını da çekmek, vatandaş devlet işbirliğini sağlamak lazım. Aile ve  Sosyal Politikalar Bakanlığı ile ortak çalışmalar hazırlıyoruz.” A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:28 Eylül 2012Yayınlanma Tarihi:03 Ekim 2012