HASTA EŞİ TERK EDEBİLİYOR

AFP

Daily Mail'in haberine göre, araştırmada, 500'ün üzerinde evli çiftin  kanser veya MS gibi hayatı tehdit eden bir hastalık sürecindeki durumuna  bakıldı.

Bu süreçte, hasta kadın olduğunda evliliğin sona erme olasılığının daha  fazla olduğu tespit edildi.

Çiftlerden birinin MS hastası olduğu 23 boşanmadan 22'sinde hastanın  kadın olduğu belirlendi. Evlilikleri sona ermiş 23 beyin tümörü hastasından  18'inin kadın olduğunun saptandığı araştırmada, diğer kanser türlerinin olduğu 14  boşanan çiftten hasta olanın 13'nün de kadın olduğu görüldü.

Washington Üniversitesinde yapılan araştırma sonucunda, kadının hasta  olduğu evliliklerin yüzde 21'inin, erkeğin hasta olduğu evliliklerin ise sadece  yüzde 3'ünün sona erdiği anlaşıldı.

Araştırmada ayrıca, biten bir ilişkinin sağlık üzerindeki olumsuz etkisi  de belirlendi. Eşinden ayrılmış hastaların daha çok hastanede kaldığı, daha fazla  anti depresan kullandığı ve radyoterapi türünden zahmetli tedavi süreçlerini  tamamlama ihtimallerinin daha az olduğu belirlendi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Eylül 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.